AK Parti, karşılıksız çeke hapis cezası ve öğrenci kredisi faizleri için harekete geçti.

ÇEKE HAPİS CEZASI KALKIYOR

AK Parti’nin gündeminde çok önemli iki konu bulunmakta…Halktaki beklentileri her zaman takip eden halkın sorunlarını çözmek için siyaset üreten AK Parti, yine çok sayıda esnafı mağdur eden karşılıksız çeke hapis cezasına farklı bir formül bulunması ve üniversite öğrencilerine verilen kredilerin faizlerine ilişkin bir düzenleme yapılması için harekete geçti.
AK Parti kurmaylarının yaptığı toplantıda, kamuoyunda oluşan iki beklenti masaya yatırıldı. İlk olarak “karşılıksız çekler sebebiyle hapis cezasına maruz kalan işletme sahiplerinin mağduriyeti” gündeme geldi. Kurmaylar “Adam ödeme güçlüğüne düşmüş, hapse girmiş. İçeride hiç ödeyemez. Daha zora düşer. Hapis cezası yerine, başka yaptırım lazım. Kamuoyundaki beklentiye kayıtsız kalamayız” görüşünde birleşti. Çeki karşılıksız çıkana bin 500 güne kadar para cezası veriliyor. Bu da ödenmezse çek sahibi, 3 yıla kadar hapis ile karşı karşıya kalıyor.

KREDİ BORÇLARI İKİ KATINA ÇIKIYOR

Bir diğer konu da üniversite döneminde öğrenim kredisi çeken öğrencilerin borçları oldu. İşe girinceye kadar bu borca faiz işliyor. Borç, bazı kişilerde iki katı aşmış durumda…Bunu ödeyemeyen öğrencilerin sayısının 5 milyona ulaştığı, 280 bin mezun hakkında yasal işlem başlatıldığı belirtiliyor.

İSTİŞARELER SÜRÜYOR KARAR VERİLMEDİ

Türkiye Gazetesi’nin haberine göre; her iki konuda da çalışma yapılıp yapılmayacağına henüz karar verilmedi. Çekte hapis cezasının kaldırılmasının, ceza infaz indirimlerini öngören pakete girebileceği belirtiliyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu borçlarına uygulanan faizlerle ilgili ise yasal bir düzenlemeye ihtiyaç olmadığı, bunun için idari bir karar alınmasının yeterli olduğu ifade ediliyor.

Kaynak : a Haber

.

AK Parti, karşılıksız çeke hapis cezası ve öğrenci kredisi faizleri için harekete geçti.” için 2 yorum

  • 19 Kasım 2019 tarihinde, saat 15:17
    Permalink

    Hadi inşaAllah. Büyüklerimizden umutluyuz.

  • 21 Şubat 2020 tarihinde, saat 23:30
    Permalink

    Borç hapiste ödenmez esnafa yol gösterin borçlarını ödesin bizim esnafımız vergisini ödeyen ve insanlara iş imkanı sağlayandır esnafı hapse attığınızda borçlarını nasıl ödeyecek insanlara kim iş verecek büyüklerimiz bunları düşünsün krizi esnaf cıkarmadiki esnaf suçlu olsun esnafa biran evvel borçlarını ödeme imkanı verilsin esnaf suçlu değil borçlu

Bir Cevap Yazın