Bu Gidişle Cezaevleri Esnafla Dolar

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ekonomik krizin her kesime yansımasının ciddî mağduriyetlere sebep olduğunu ifade ederek, “Kepenk kapatıp ticaretten çekilen esnaf sayıyı artıyor.

“İşlerimiz çok düştü”

diye dert yanan esnafımız, piyasada oluşan sorunlar ile ödeyemediği çekler dolayısıyla hapis yatma riski altında, böyle giderse çek yüzünden cezaevleri esnaflarla dolacak. Çek için hapis cezasının kaldırılması ve etkin bir sicil affının bir an önce çıkarılması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Çekler Yazılıyor

 

Gürer, yılın ilk 9 ayında karşılıksız çeklerin adedinin 2 yıl önce aynı döneme göre yüzde 37 artışla 333 bin 867’den 456 bin 968’e ulaşmasının sorunun göstergesi olduğunu belirterek, “Tutar bu dönem içinde yüzde 80 artışla 12 milyon 481 bin TL’den 22 milyon 324 bin TL’ye çıkmıştır. Karşılıksız çekler birden çok sebeple ödenememektedir. Ana neden ekonomideki sorunlardır. Krediye ulaşamama, aralıklı da olsa nakit sıkışıklığı, kredi kartı ödemelerindeki tıkanmalar gibi sorunlar, esnafı çek ve senete yönlendirmektedir. Sonuçta çek ödemelerinde oluşan sorun hapis cezasına uzanmaktadır. Artan karşılıksız çekler, esnafı tedirgin etmekte ve hapis ile işini ve itibarını da yitirme kaygısı eklenmektedir” dedi.

Bu Gidişle Cezaevleri Esnafla Dolar” için bir yorum

  • 13 Kasım 2019 tarihinde, saat 21:12
    Permalink

    Teşekkürler sn.vekilim. Binlerce esnaf çeki yazılmış diye hapise gitmemeli. Kaçak yaşamamalı. Suçlu bile değiliz ama cezaevindeyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: