Çek Hapis Cezası Büyük Bir Haksızlıktır

Çek hapis cezası büyük bir haksızlıktır. Haksızlık zulümdür. Yüce dinimiz adil hâkim ve yöneticilere cenneti, zalim olanlara da cehennemi vadediyor. Özellikle kriz döneminde ödenemeyen çekler için verilen hapis cezaları tam bir zulümdür. Kalbi sıkıştığı için arabayı kenara çeken sürücüye yanlış yere park ettiği için ödeyemeyeceği ölçüde ağır para cezası vermek, ödeyemeyince de bunu yıllarca sürecek hapis cezasına çevirmekle bu ceza aynıdır. Bu ceza, 1940’lı yılların CHP uygulamalarını anımsatıyor. Büyüklerimiz “Zülm ile âbâd olanın ahiri berbat olur” diye ne güzel söylemişler.

Bir ülkenin ekonomik gidişatından da iktidarı sorumludur. Buna dış mihraklardan gelebilecek her türlü zararlı müdahalenin önlenmesi de dâhidir. AK Parti çıraklık ve kalfalık dönemlerinde sergilediği başarıyı ne yazık ki, ustalık döneminde sürdürememiştir. Ekonomimize her zaman yapılıyor olan zararlı dış müdahaleleri 2018 yılında iyi takip edememiş, uygun önlemler alamamış ve yaşadığımız finansal türbülânsa engel olamamıştır. Oysa bu müdahaleler çıraklık, kalfalık dönemlerinde de yapılıyordu. Hem ustalık (!) döneminde bulunması, hem de tek başına iktidar olması sebebiyle artık finansal kriz çıkmaz diye AK Parti’ye güvenenler yanıldılar ve büyük sıkıntılar içine düştüler.

AK Parti bu ekonomik krize engel olamamış olabilir. Ama hiç değilse onun beceriksizliği yüzünden mağdur olan dürüst esnafı bir kez daha mağdur eden adeta yıkan çek cezalarını bu kriz dönemi için kaldırabilirdi. Ama maalesef onu da yapacak şefkati, adaleti ve dirayeti kalmadığını görüyoruz. Böyle devam ederse ilk genel seçimlerde barajı da geçemeyebilir. Zira öncekilerin sonu da hep böyle oldu.

Acemilik döneminde % 6 civarına kadar gerileyen enflasyon, ustalık döneminde % 46 dolayına fırlamış, hâlihazırda da ancak % 20’lere çekilebilmiştir. Bu durum, vadeli satışın çoğunlukta olduğu ülkemizde esnaf ve tüccarın müşteri üzerindeki alacağını eritmiş, sermayesini yarıya indirmiştir.

Acemilik döneminde işsizlik oranı % 8’lere kadar düşmüşken, ustalık döneminde ekonomik türbülans sebebiyle kapanan işletmelerin işsiz kalan çalışanlarıyla birlikte % 15’lere fırlamış, genç işsizlerde ise bu oran maalesef % 30’lara yükselmiştir. Ülkemizin geri kalmış ülkelerden bir farkı kalmamıştır.

Acemilik döneminde % 7 düzeyine gerileyen kredi faizleri % 36 dolaylarına, gecikme faizi % 57’lere yükselmiştir. Geçen zaman içinde kredi faizleri ancak % 24’lere çekilebilmiştir. Türbülans zamanı bankalar dolar alımına yönelmiş, kredi muslukları kapanmış, kullandırılan krediler geri istenmiştir.

Çıraklık ve kalfalık döneminde 1.2 liraya kadar düşen ABD doları 7 liraya kadar yükselmiştir.  Şu aralar dahi 6 lira dolayındadır. Dolarla iş yapmak durumunda olan iş insanlarının çoğu bu kriz döneminde varlığını kaybetmiştir. Varını- yoğunu satıp, protesto olan çeklerini ödeyebilmiş olsalar bile, bir o kadar miktar parayı da “karşılıksız çek cezası” adı altında yasalar istediği ve bunu ödeyemedikleri için, işini-gücünü ve varlığını kaybetmenin yanında, bir de hapis cezasıyla karşı karşıya kalmışlardır.

AK Parti’nin ustalık dönemindeki başarısızlıkları yazmakla, saymakla bitecek gibi değildir. Ben burada bir sayfayı geçemiyorum. Ama tam yazılmış olsa ciltler dolusu kitap yazılabilir. Keşke çıraklık ve kalfalık dönemi hiç bitmeseymiş. Niçin böyle oldu, o dönemdeki başarılı çıraklık dönemi kadroları şimdi nerededir, bilmiyoruz. Ama maalesef sonuç bu.

 

Kaynak: USTALIK (!) DÖNEMİ – Ziya Uysal

ziya-uysal

Türk Milleti basiretlidir. Vatanına, ülkesine düşkündür. Mahalli seçimler de bir işaret verir ama millet asıl sözünü genel seçimlerde söyler. Bu millet, “Söz konusu vatansa, gerisi teferruattır” diyen bir millettir. Yarın önüne sandık konduğunda seçim yatırımıymış, paketmiş, kömürmüş demez, “Güle güle” der. Ey AK Parti’nin usta (!) kadroları! Yapmayın, etmeyin, hiç değilse yukarıdaki hususları halka danışarak düzeltin. Milletvekili olmayı hiç düşünmedim ama yaklaşık 25 yıldır ben de fiilen siyasetin içindeyim. Bu tutumunuzla halkı istemediği CHP’ye oy vermeye zorluyorsunuz. Buna hakkınız yok!

Çek hapis cezası büyük bir haksızlıktır. Haksızlık zulümdür. Yüce dinimiz adil hâkim ve yöneticilere cenneti, zalim olanlara da cehennemi vadediyor. Özellikle kriz döneminde ödenemeyen çekler için verilen hapis cezaları tam bir zulümdür. Kalbi sıkıştığı için arabayı kenara çeken sürücüye yanlış yere park ettiği için ödeyemeyeceği ölçüde ağır para cezası vermek, ödeyemeyince de bunu yıllarca sürecek hapis cezasına çevirmekle bu ceza aynıdır. Bu ceza, 1940’lı yılların CHP uygulamalarını anımsatıyor. Büyüklerimiz “Zülm ile âbâd olanın ahiri berbat olur” diye ne güzel söylemişler.

DSP, MHP, ANAP Koalisyonunu oluşturan partilerin hiçbiri 2001 krizi yüzünden ilk seçimde barajı geçememişti. Hatta MHP dışındakiler ondan sonra da barajın çok uzağında kalmıştı. Belki o kriz de dış kaynaklıydı ama halk onu mazeret saymamıştı. Herkes aklını başına toplasa iyi olur. Allah’a emanet olunuz.

Çek Hapis Cezası Büyük Bir Haksızlıktır” için 9 yorum

 • 6 Mayıs 2019 tarihinde, saat 10:26
  Permalink

  egerki bu zulme dur diyen olmaz ise yüzbinlerce esnaf hapse girerken milyonlarca insan esnaf aileleri olarak mağdur olacak perişan olacak ve bu geri dönüş ve telafisi olmayan toplumsal bir yara olarak kanayıp kan kaybından yok oluslara sebep olacaktır.

 • 6 Mayıs 2019 tarihinde, saat 10:28
  Permalink

  Çek mağdurlarını iyi araştırmak gerekiyor kasten dolandırmak tamam ayrı bir şey dolandırıcılıktan hapis yatsın ama piyasa şartlarını alacağını alamayıp kendi borcunu da ödeyemedi için hapis yatması hoş bir şey değil

 • 6 Mayıs 2019 tarihinde, saat 10:32
  Permalink

  Ziya bey olayi çok güzel ele almış… Ticari boyutlar bir tarafa hakkaniyet boyutundada hükümet sinifda kaldi maalesef. Chp diyorki; son secimlerde en fazla oy geçişi ESNAF dan olmuşdur. Herkez düşünsün

 • 6 Mayıs 2019 tarihinde, saat 10:35
  Permalink

  Esnafa bu kadar kolay ceza, ekonomik krizden dolayı çeklerimizi ödeyemez durumda olduk, ama ödeyebilmek için, çeke hapis cezası kalksın

 • 6 Mayıs 2019 tarihinde, saat 10:38
  Permalink

  Ziya Bey Çok Tşk Ederiz Haklı Maduriyetleri Kaleme Alan Bir Tarafsız Gazetecisiniz Tebrik Ederim Aynı Zamanda.

 • 6 Mayıs 2019 tarihinde, saat 10:43
  Permalink

  Ziya Bey tüm gerçekliği ile konuyu açıklamış. Eline ağzına sağlık. Sıkıntı çek keşide ettiğiniz tarihte ödeme gücünüz varken bir alacağın dönmesi konkordato sebebiyle ödeme alamama, ödenek yok git kardeşim başının çaresine bak denmesi döviz kurundaki hareketlilik sebebiyle çekin tahsilatı geldiğinde bu parayı hazır edememe esnaf ve sanayiciyi zor durumda bırakıyor. Çek yazıldığı anda tüm bankalar ve alacaklılar tepene çöküyor ve nefes alamaz hale getiriyor. Sonrası domino taşı gibi geliyor.

 • 6 Mayıs 2019 tarihinde, saat 11:13
  Permalink

  Bizim suçumuz değil ; Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik sorunlardan dolayı esnafı zor duruma düşüyor devletimiz bir elini uzatmıyor tam tersi hapse yollamayı tercih ediyor !
  Bizim ülkemizde tüm sorunlarda sistem degişmiştir! Haklı haksız ayırt edilemez hale gelmiş. Ters işleteyen bir adalet mevcuttur neyazıkki
  Bunları gördükten sonra neden kazanamadık diye soruyorlarmı acaba kendilerine !!

 • 6 Mayıs 2019 tarihinde, saat 11:14
  Permalink

  Çekini ödeyemeyene hapis cezası nedemektir! Esnaflık tüccarlık veya işadamının battığı zaman adam öldüren uyuşturucu satanlarla aynı yere koymak nedir! Ticaretle uğraşanın helede bu krizde batmama ihtimali bulunmuyan şirket sahiplerinin cezaevinde ne işi var bu saçmalığa biranönce dur demeliler günahtır ailelere!

 • 6 Mayıs 2019 tarihinde, saat 11:53
  Permalink

  Yatırım ortamının iyileştirilmesinin teminatı dürüst esnafın özgürlüğü olamaz. Çek kanunu acilen yeniden ele alınmalıdır. Borç için hapis ailelere zulümdür. Ticaret karşılıklı rıza gösterilerek yapılan alış veriştir. Dolandırıcılık kastı yoksa devlet aradan çekilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: