ÇEK MAĞDURLARI İÇİN SÜRE DARALIYOR!

23 Mart 2020 tarihinde 7226 Sayılı Kanun ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmış, çeklerini ekonomik nedenler ile ödeyemeyen esnaf ve iş adamlarına verilen 5 yıllık hapis cezaları 3 ay içerisinde çek bedelinin %10 luk kısmını peşin olarak ödeme ve geri kalan çek bedelinin 2 ayda bir 15 taksit halinde ödenmesi durumunda cezanın ortadan kalkmasını sağlayacak düzenleme getirilmişti.

ESNAF BU YÜKÜ KALDIRAMAZ

Daha sonra Kovid-19 nedeniyle kapalı olan iş yerleri, ekonomik daralma, çalışamama nedenlerini göz önünde alan siyasiler, bu süreyi 9 ay daha uzatarak 23 Mart 2021 tarihine kadar ödeme işlemlerini zorunlu kılan 5941 sayılı çek kanuna ek madde eklemişlerdi.

2020 mart ayından itibaren dünyada görülen kovid19 pandemisi nedeniyle borçlarını ödeyemeyen esnaf ve iş adamlarına bir de iş yerleri kapalı olduğu için çeklerini ödeyemeyen bir çok işverende katıldı. Bu durum düzeltilmezse Mart ayından itibaren cezaevleri iş adamları ile dolacak.

ÇEK MAĞDURLARI ZOR DURUMDA

Sayısı şu an 300Bini geçen iş adamları ve esnaflar siyasilerden bu konuda çözüm beklerken, şu ana kadar atılmış herhangi bir adım yok. TBMM 1 Ekimde açılacak ve siyasilerden bu konuda bir düzenleme gelecek mi merak konusu.

esnaf yuku kaldıramaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: