Çek Mağdurları Meclis Ziyareti 4

Meclis Ziyareti Haziran 2019

Çek Mağdurları Platformu temsilcileri meclis kapanmadan karşılıksız çeklerle ilgili verilen 5 yıl hapis cezalarının kaldırılmasının gündeme alınması için son ziyaretini gerçekleştirdi.

Ziyaretleri sırasında Ak Parti Grup Başkan Vekilleri Mehmet Muş ve Naci Bostancı’yı ayrı ayrı ziyaret eden temsilciler, uzun yıllardır istihdam sağlayan, vergi ödeyen, devletin kalkınmasına katkı sağlayan kişiler olduklarını, ancak 2016 darbe girişimi sonrası bozulan ekonomi ile ödeme güçlükleri yaşadıklarını belirttiler. Haksız yere verilen bu cezaların bir çok mağduriyeti doğurduğunu, bir çok tacirin ve kobi işletme sahibinin kaçak yaşadığını, cezaevine girdiğini ve hapiste borç ödemenin mümkün olmayacağını ifade ettiler.

naci-bostanciMilletin seçtiği vekillerin randevu vermekten kaçınmaları ve görüşmek için vakit ayıramamaları nedeniyle sürekli koridorlarda vekil peşinde koşmaktan yorulduklarını belirten Çek Mağdurları Platform Yetkilileri, tacirlere yapılan bu zulmün doğru olmadığını ülkemizin ekonomisinin bu şekilde kalkınmak yerine daha da zora gireceğini belirttiler. İşsizliğin artmasında da büyük etken olan bu cezalar, hapisten kaçan tacirlerin tekrar işinin başına dönmesini engelliyor. İşletmelerinde çalışan binlerce insan işsiz kaldığı gibi dolaylı yoldan tüm aile bireyleri etkileniyor.

Adli para cezalarının idari paraya çevrilmesini isteyen temsilciler, bu şekilde bir kanun değişikliğinde hem alacaklının mağdur olmayıp parasını tahsil edebileceğini, hem de şu an sayısı 180 bine ulaşan tacir ve esnafın hapiste yatmak yerine çalışıp ekonomiye katkı sağlayacağını belirtiyorlar.

mehmet akif hamzacebi

Borç Hapiste Ödenmez sloganıyla yola çıkan grup tekrar üretmek ve borçlarını ödeyebilmek için mücadele ederken. maalesef ki devletimiz adli paraların hazine kasasına girmesinden memnun. Devlete HAPİS YATMAMAK için ödenenen ADLİ PARA cezalarından alacaklı olan kişilere herhangi bir ödeme yapılmıyor. Yani doğrudan bu paralar devlet hazinesine gittiği için alacaklıda mağdur oluyor. Ancak hükümet ne alacaklıyı ne de borçluyu korumayan bu yasanın değişmesini istemiyor. Aslına bakıldığında ANAYASA’nın Madde 33/(6) Hiç kimse, yalnızca sözleşmeden doğan bir yükümlülüğü yerine getirememesinden dolayı hürriyetinden alıkonulamaz.” ve AİHM ek 4 protokolüne taraf olmamız dolayısıyla kimsenin borcundan dolayı özgürlüğü kısıtlanamaz maddesine de aykırıdır. Ancak şu an hukuk Tacirler aleyhine HUKUKSUZLUK olarak yürümektedir. Biliyorsunuz ki İstanbul Küçükçekmece İcra Daireleri Anayasa Mahkemesine yasanın iptali için 2016 ekim ayında başvurmuş, Anayasa Mahkemesi başvuruyu red etmişti.

Meclis ziyaretleri sırasında CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun daha önce vermiş olduğu destek ile Mehmet Akif Hamzaçebi bu konuda bir tasarı hazırladıklarını, bu taslağı meclisin açılmasıyla komisyona sunacaklarını belirtti. Desteklerinden dolayı kendilerine teşekkür ederiz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.