ÇEK MAĞDURLARINI HAPİS KORKUSU SARDI

Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz nedeniyle işleri bozulup iflas eden esnaf, tacir ve iş adamlarına ödeyemedikleri karşılıksız çekler yüzünden hapis yatma korkusu sardı. 2012 yılında kaldırılan 27 yıllık hapis cezasını ön gören yasa, 2016’da tekrar yürürlüğe girmesiyle birçok mağdur yarattı. Seslerini bir türlü duyuramadığını belirten çek mağdurları, Aydın’da Son Haber aracılığıyla milyonları ilgilendiren bu yasanın değişmesi için yetkililere seslendi.

ÇEK MAĞDURLARINI HAPİS KORKUSU SARDI

 

Türkiye genelinde, seslerini bir türlü duyuramayan esnaf ve iş adamlarından oluşan çek mağdurları, sosyal medya üzerinden örgütlenmeye başladı. Ekonomik suça ekonomik ceza” getirilmesini isteyen çek mağdurları, sosyal medya üzerinden “Esnaf suçlu değil, borçlu. Esnafın yeri işinin başıdır. Çeke hapis cezası kalksın” şeklinde hashtag açtı.   

Milyonlarca suçluya af beklenirken, sadece ekonomik kriz nedeniyle dara düşüp borcunu ödeyemedikleri için 5 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kalan yüzlerce insan isyan bayrağını çekti. Çek mağdurları ülke genelinde çığ gibi büyürken, ödenmeyen borçlar nedeniyle hapse girme tehdidiyle yüz yüze kalan esnaf ve tacirler, seslerini duyuramamaktan dertli.

İCRA MAHKEMELERİNDE DOSYA SAYISI ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR

Ülke genelinde ekonomik kriz nedeniyle iflas eden iş adamı, esnaf, tacir ödemelerini tahsil edemedikleri için ödeyemedikleri çekler nedeniyle iflas etti. Bu sebeple ağır para cezaları ve 5 yıl hapis cezalarıyla karşı karşıya kaldı. İcra mahkemelerindeki karşılıksız çek dosyalarının sayısı günden güne artarken, bu dosyaların istinaf aşamasında kesinleşmesi ile binlerce kişi ceza evine girecek.

2012’DE KALDIRILAN HAPİS CEZASI 2016’DA GERİ GELDİ

Borçlarından dolayı zor durumda olan çek mağduru Turgut Akbudak, Türkiye genelinde çok sayıda çek mağdurunu hapis yatma korkusu sardığını ve bu sebeple birçok yuvanın dağıldığını söyledi. Akbudak, “Ekonomik suça ekonomik ceza” ilkesinden hareketle 2012 yılında karşılıksız çeke hapis cezası öngören 27 yıllık uygulama kaldırılmışken, 2016 yılında karşılık çek düzenlemek yeniden hapis cezası ile cezalandırılan uygulama haline geldi” dedi. 

İKİ KARDEŞTEN BİRİ MEZARA DİĞERİ HAPSE GİRDİ

Bu sebeple ailelerin perişan olduğunu anlatan Akbudak,“Çek mağduru bir esnaf borcunu ödemek için gittiğinde borçlu ile aralarında çıkan kavga sonucu öldürüldü. Ölen kişinin çeki ablasının adına kesilmişti ve bu sebeple karşılıksız çekten dolayı ablası ceza evine girdi. Borçlu mezara,ablası hapse girdi. Bir aile perişan oldu. Bunun gibi sayısız aile perişan durumda. Kimi yurt dışına kaçtı. Bu nedenle hapis cezasının kaldırılmasını istiyoruz” dedi.

YETKİLİLERİ BU KONUDA ADIM ATMAYA DAVET ETTİ

Borçluları hapisle cezalandırarak ticari hayattan koparmanın ne ticari yaşamın güvenliği ne de alacaklılar açısından herhangi bir yararı olmadığını kaydeden Akbudak, “Ekonomik suça ekonomik ceza, tüm Avrupa tarafından kabul görmüş bir ilkedir. Ülkemizde de aynı kabulle 2012 yılında kaldırılan hapis cezasının yeniden getirilmesi ticari hayatı tamamen olumsuz yönde etkileyecek.  Birçok insanın hukuka aykırı şekilde özgürlüğünün elinden alınmasına, ticaret hayatının sona ermesine, kişisel ve psikolojik yıkımlara sebep olacaktır. Daha da geç olmadan yetkilileri bu konuda adım atmaya davet ediyoruz” diye konuştu.  

“EKONOMİK SUÇA EKONOMİK CEZA İSTİYORLAR”

Aydın’da yaşayan bir başka çek mağduru Osman Kuyumcu(Delibaş) ise “Çeşitli nedenden dolayı borcunu ödeyemediği takdirde çek kanunundan dolayı yüzlerce insanı hapis yatma korkusu sardı. Aileleri dağılmasından korkar hale geldi. Milyonlarca suçlu af beklerken suçu sadece borcunu ödeyememek olan vatandaş borcunu ödeyemediği için hapis yatacak. Dünyanın hiçbir ülkesinde yok böyle bir şey. Önce borcun nispetinde adli para cezasına çarptırılıyor, bir ay içinde ödemezsen hapis yatmaya mahkum oluyorsun. Bugün bir katil,dolandırıcı, teröriste yardım yataklık yapanlar dahi bu cezayı almıyor. Çekte hapis olmaz. Ekonomik suça ekonomik ceza istiyoruz. Zaten borcumuzu ödeyebiliyor olsak mahkemelerde sürünmek yerine borçlu olduğumuz kişilere borcumuzu öderdik. Esnafın yeri suçluların yanı değil işinin başıdır” diye konuştu.

“BORÇLU HAPSE GİRERSE BORCUNU KİM ÖDEYECEK”

Kuyumcu, şöyle devam etti: “Çek kanununa göre kriz nedeniyle işleri bozulup iflas edenler hapse mi girecek. Hapse girerse peki bunların borçlarını kim ödeyecek.  Bu sebeple hapis cezasının kaldırılıp bunlar teşvik edilerek işlerinin başına dönmesinin sağlanıp borçlarının ödenmesi yoluna gidilebilir.  Ailelerimiz perişan oradan oraya savruluyoruz.Yetkililerin sesimizi duymasını ve milyonları ilgilendiren bu yasanın yeniden düzenlenmesini istiyoruz.”

HABER: GÜLAY ÖZTEKİN’İN ÖZEL HABERİ-KARACASU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: