Çeke Hapis Cezaların 3 Ay Erteleme.

7226 Sayılı Kanun ile 24 Mart 2020 tarihinde T.B.M.M de görüşmelere son dakika eklenen ek maddeler ile halen cezaevine yatmakta olan ya da firar durumdaki Çek Mağdurlarına Korona Tedbirleri çerçevesinde 3 aylık bir erteleme getirildi. Bu erteleme ile yine aynı şekilde 3 ay içerisinde Çek Miktarının karşılıksız kalan miktarının %10 luk kısmını ödeyenler ve geri kalan %90 lık kısmını ikişer arayla 15 taksit süresinde ödeme yapanlar için tüm hapis cezaları unsurları ile birlikte ortadan kalkacak.

 

yuzde10cozumolmaz

Kanun Maddesi şöyle;

 

MADDE 49 – 14/12/2009 tarihli ve 5941 sayılı Çek Kanununa aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 5 – (1) 5 inci maddede tanımlanan ve 24/3/2020 tarihine kadar işlenen suçtan dolayı mahkûm olanların cezalarının infazı, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla durdurulur. Hükümlü tahliye tarihinden itibaren en geç üç ay içinde çek bedelinin ödenmeyen kısmının onda birini alacaklıya ödemek zorundadır. Kalan kısmını üç aylık sürenin bitiminden itibaren ikişer ay arayla on beş eşit taksitle ödemesi durumunda mahkemece, ceza mahkumiyetinin bütün sonuçlarıyla ortadan kaldırılmasına karar verilir. İnfazın durdurulduğu tarihten itibaren en geç üç ay içinde çek bedelinin ödenmeyen kısmının onda birinin ödenmediği takdirde alacaklının şikayeti üzerine mahkemece hükmün infazının devamına karar verilir. Hükümlü taksitlerden birini süresi içinde ilk defa ödemediği takdirde ödemediği bu taksit, sürenin sonuna bir taksit olarak eklenir. Kalan taksitlerden birini daha ödemediği takdirde alacaklının şikayeti üzerine mahkemece hükmün infazının devamına karar verilir.

(2) Hükmün infazının durdurulması hâlinde ceza zamanaşımı işlemez.

(3) Bu madde uyarınca infazı durdurulan kişi hakkında mahkemece Ceza Muhakemesi Kanununun 109 uncu maddesinin üçüncü fıkrasının (a) bendinde yer alan adlî kontrol tedbirine karar verilebilir.

(4) Bu madde uyarınca verilecek kararlarda, hükmü veren icra ceza mahkemesi yetkilidir. Mahkemece bu madde uyarınca verilecek tüm kararlar alacaklıya tebliğ edilir.

(5) Bu madde uyarınca verilecek kararlara karşı itiraz kanun yoluna gidilebilir. İtirazın incelenmesinde İcra ve İflas Kanununun 353 üncü maddesinin birinci fıkrasında belirlenen itiraz usulü uygulanır.

(6) Bu madde hükümleri her bir suç için ancak bir kez uygulanabilir.”

Çeke Hapis Cezaların 3 Ay Erteleme.” için 4 yorum

 • 26 Mart 2020 tarihinde, saat 18:39
  Permalink

  Slmlar
  Simdi elimizde 30.03.2020
  30.04,30.05.2020 alacakli oldugumuz cekler var.
  Bunlar odenmedigi takdirde 3ay sonrami tahsiledecegiz yada icraya verecegiz. Saygilar

 • 28 Mart 2020 tarihinde, saat 23:17
  Permalink

  Yeni madde sizler için geçerli olmayacak. Yani geçici madde olmadan yargılama yapılacak. Ancak mahkeme süresi 2 yılı bulabildiği için borçluyla anlaşmanız çok daha hızlı sonuç aldıracaktır. 24.03.2020 tarihinden önce yazılan çekler için bu madde geçerlidir.
  Saygılarımla

 • 15 Nisan 2020 tarihinde, saat 15:36
  Permalink

  Aftan önce cezası çıkmış ve adli para cezası ödeyen kişilerin durumu ne olacak ödemeye devam edecekmi ,etmezse yakalama çıkarmı bu konularda bilgi verirmisiniz

 • 31 Mayıs 2020 tarihinde, saat 21:29
  Permalink

  Ben çek mAğduruyum ve 5 yıl hapis cezam var ve firari durumdayım yeni yasaya göre yakalandığım zaman veya teslim olduğum zamanım 3 ay erteleme başlicak benim ödeyecek imkanım yok saygılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: