Çeke Hapis Cezası ANAYASA’ya AYKIRIDIR. ANAYASA’ ya UYALIM! (VİDEO)

 

Chp 27. Dönem İstanbul Milletvekili Sayın Mehmet Akif Hamzaçebi 14.10.2020 tarihinde T.B.M.M inde düzenlediği basın toplantısında, 5941 sayılı çek kanunu ile yapılan zulme dikkati çekti. Milletvekili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin Ek 4 protokolüne ve Anayasa’nın 38. maddesine aykırı olan bu cezanın bir an önce kaldırılması gerektiğini belirtti.

Çeke Hapis Cezası ANAYASA’ya AYKIRI! ANAYASA’ ya UYALIM!

Meclisin açılması ile birlikte Hükümet ve diğer siyasilere seslenen Sayın Hamzaçebi, 5941 sayılı çek kanunun yarattığı olumsuzluklar siyasetin de üzerinde bir konudur. Sürecin dolması beklenmeden küçük bir düzenleme ile Çeke Hapis Cezasının kaldırılmasının acil olarak gündeme getirilmesi gerektiğini belirterek sözlerine devam etti.

“𝐀İ𝐇𝐒 𝟒 𝐍𝐨𝐥𝐮 𝐏𝐫𝐨𝐭𝐨𝐤𝐨𝐥𝐝𝐞𝐧 𝐚𝐲𝐧𝐞𝐧 𝐚𝐥ı𝐧𝐚𝐫𝐚𝐤 𝟑.𝟏𝟎.𝟐𝟎𝟎𝟏 𝐠ü𝐧 𝐯𝐞 𝟒𝟕𝟎𝟗 𝐬𝐚𝐲ı𝐥ı 𝐘𝐚𝐬𝐚𝐧ı𝐧 𝟏𝟓. 𝐦𝐚𝐝𝐝𝐞𝐬𝐢𝐲𝐥𝐞 𝐀𝐧𝐚𝐲𝐚𝐬𝐚’𝐧ı𝐧 𝟑𝟖. 𝐦𝐚𝐝𝐝𝐞𝐬𝐢𝐧𝐞 𝐞𝐤𝐥𝐞𝐧𝐞𝐧 𝐬𝐞𝐤𝐢𝐳𝐢𝐧𝐜𝐢 𝐟ı𝐤𝐫𝐚𝐝𝐚, 𝐡𝐢ç 𝐤𝐢𝐦𝐬𝐞𝐧𝐢𝐧, 𝐲𝐚𝐥𝐧ı𝐳𝐜𝐚 𝐬ö𝐳𝐥𝐞ş𝐦𝐞𝐝𝐞𝐧 𝐝𝐨ğ𝐚𝐧 𝐛𝐢𝐫 𝐲ü𝐤ü𝐦𝐥ü𝐥üğü 𝐲𝐞𝐫𝐢𝐧𝐞 𝐠𝐞𝐭𝐢𝐫𝐞𝐦𝐞𝐦𝐞𝐬𝐢𝐧𝐝𝐞𝐧 𝐝𝐨𝐥𝐚𝐲ı ö𝐳𝐠ü𝐫𝐥üğü𝐧𝐝𝐞𝐧 𝐲𝐨𝐤𝐬𝐮𝐧 𝐛ı𝐫𝐚𝐤ı𝐥𝐚𝐦𝐚𝐳.” Devamı Videoda

Mehmet Akif Hamzaçebi Kimdir?

1 Aralık 1953’te Trabzon’un Araklı ilçesinde doğdu. Babasının adı Halit, annesinin adı Memnune’dir. İlkokulu üç, ortaokulu iki ayrı ilde okudu. 1970 yılında İstanbul Bakırköy Lisesi’nden, 1974 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümünden mezun oldu.

Yüksek lisansını Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Maliye Bölümünde “Gelir ve Kurumlar Vergilerinin Entegrasyonu” alanında tamamladı. 1983-1984 döneminde ABD’de bir yıl süreyle staj yaptı.Maliye Bakanlığında memur olarak göreve başladı. Maliye Müfettiş Yardımcısı ve Maliye Müfettişi oldu. 1985’te Maliye Başmüfettişi oldu. Sırasıyla İstanbul Defterdar Yardımcısı, Ankara Defterdarı, Millî Emlak Genel Müdürü, İstanbul Defterdarı ve Gelirler Genel Müdürü olarak görev yaptı.Gelirler Genel Müdürlüğü döneminde Finansal Forum gazetesinde ekonomik konularda köşe yazıları yazdı.

Bu görevleri sırasında Sualtı Sporları Federasyonu, Voleybol Federasyonu, Gayrimenkul Ekspertiz ve Değerleme A.Ş. ile Türk Patent ve Marka Kurumu Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu.Milli Emlak Genel Müdürlüğü döneminde Türkiye’nin yazılımı idare tarafından yapılmış ilk ve tek otomasyon projesi olan Milli Emlak Otomasyon Projesi’ni (MEOP) hazırlayarak uygulamaya koydu. Gelirler Genel Müdürlüğü döneminde VEDOP 2’yi (Vergi Daireleri Otomasyon Projesi) hazırladı, İnternet Vergi Dairesi’ni uygulamaya koydu.

VEDOP içerisinde yer alan “İnternet Vergi Dairesi” projesi,” bilgisayar dünyasının Oscarları” olarak kabul edilen Computerworld Honors’ın 21. Yüzyıl başarı ödüllerinde “Devlet ve kar amacı gütmeyen organizasyonlar” kategorisinde Dünyanın 33 ülkesinden, aralarından NASA gibi çok güçlü rakiplerinin de katıldığı 313 proje arasından birinciliğe layık görülmüştür. Hamzaçebi, 2002 yılında Gelirler Genel Müdürlüğü görevini yürütürken istifa ederek siyasete girdi.

3 Kasım 2002’de gerçekleştirilen Türkiye Genel Seçimlerinde Trabzon milletvekili seçildi. 22 ve 23. dönemlerde Trabzon, 24., 25. ve 26. dönemlerde İstanbul Milletvekili seçildi. 2002-2010 yılları arasında Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi ve 2003-2010 yılları arasında Plan ve Bütçe Komisyonu CHP Grubu Sözcüsü olarak görev yaptı.1.06.2010-24.06.2015 tarihleri arasında Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili olarak görev yaptı. 25 Kasım 2015 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde TBMM Başkanvekili seçildi. Bu görevini Kasım 2017’ye dek sürdürdü.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 3-4 Şubat 2018 tarihlerinde yapılan 36. Olağan Adalet ve Cesaret Kurultayında delegelerin oylarıyla Parti Meclisi’ne seçilmiş, 12 Şubat 2018 – 7 Şubat 2019 tarihleri arasında Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreterliği görevini yürütmüştür. İyi düzeyde İngilizce bilmekte olup, evli ve bir çocuk babasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: