CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen “Karşılıksız çek sayısı 542 bine ulaştı”

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Türkiye’de yaklaşık 200 bin esnafın çeklerini ödeyemediği için hapis korkusu yaşadığı belirterek, CHP’nin 5941 sayılı çek kanununun yeniden düzenlenmesi için sunduğu kanun teklifinin bir an önce TBMM gündemine gelmesi gerektiğini söyledi.

ESNAFA HAPİS CEZASI

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen yaptığı yazılı açıklamada karşılıksız çeklerden dolayı mağdur olan esnaf sayısının 200 bine ulaştığını söyledi. Başevirgen, “Partimizin konu ile ilgili vermiş olduğu kanun teklifi aylardır Meclis Başkanlığında bekliyor. Bir an önce ele alınarak bu mağduriyetler giderilmelidir. Bu konunun yakından takipçisi olacağız” dedi.

KARŞILIKSIZ ÇEK SAYISI 542 BİN

TBMM’de 5941 sayısı çek kanununu mağduru esnafın sıkıntısını gündeme getiren CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, ekonomide yaşanan olumsuz dalgalanmalar sebebiyle karşılıksız çek sayısının rekor seviyeye ulaştığını belirtti.

CHP’li Başevirgen, şu ifadeleri kullandı; “Ödenmeyen çek sayısı 542 bine dayandı. 2019 yılının Mart ayında karşılıksız çek mağduru esnaf sayısı 126 bin iken, bu sayı 2019 yılı Haziran ayında 180 bin, 2019 Kasım ayında ise 200 bine ulaşmıştır. Hem aldığı çeki karşılıksız çıkanlar hem de kendi alacağını tahsil edemediği için yazdığı çek karşılıksız çıkanlar hapis cezası ile karşı kaşıya kalıyor.”

“PARA BORCUNDAN DOLAYI HAPİS CEZASI HUKUKA AYKIRIDIR”

esnaf çlu değil boçluEkonomik sebeplerle verilecek cezaların evrensel hukuk normlarına göre yine ekonomik olması gerektiğini belirten Başevirgen, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Para borcundan dolayı hapis cezası hukuka aykırıdır. Esnafımız suçlu değil borçlu. Çek yüzünden hapis cezası vermek adaletsizliktir ve Anayasa’ya aykırıdır.”

“ESNAF ÇALIŞAMIYOR, KAÇAK YAŞIYOR, AİLELERİNE BAKAMIYORLAR”

Daha önce hiç adliye ve karakol yüzü görmemiş esnafın karşılıksız çeklerden dolayı özgürlüklerinden yoksun bırakıldığı kaydeden Başevirgen, “Şu anda neredeyse 10 binin üzerinde esnafımız 5 yıl hapis cezası ile karşı karşıya. Birçok esnafımız ise hapis cezası alırken, çalışamıyor, kaçak yaşıyor ve ailelerine bakamıyor. Esnafın yeri ticarethanesinin başıdır. Borç hapiste ödenmez ifadelerini kullandı.

 

SÖZCÜ GAZETESİ

İlker KILIÇASLAN’ın Haberi 14.02.2020

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: