Corona nedeniyle iş yerleri kapatılan esnaf konuştu

Kafe ve eğlence mekanlarının kapatılmasının ardından dükkanlarına kilit vuran esnaf kara kara düşünmeye başladı. Kredi borçları ve kira ödemeleri bulunan esnaf devletten yardım bekliyor. İşte Kocaeli’den Antalya’ya, Manisa’dan Bursa’ya Türk esnafının virüsten sonraki hali…

Çin’in Wuhan kentinden çıkarak Türkiye’ye ulaşan corona virüsü, bir sürü tedbirleri de beraberinde getirdi. Kafeler ve eğlence mekanları kapatıldı, vatandaşların toplu taşıma araçlarını kullanmamaları istendi. Sözcü, esnafların dertlerini yerinde inceledi, gözlemledi, beklenti ve talepleri dinledi. İşte corona virüsünden dolayı dükkanına kilit vuran esnafın talepleri.

“KREDİ BORÇLARIMIZ ERTELENMELİ”

Kafe ve eğlence mekanlarına getirilen yasak sonrasında mekanını kapatan Kocaeli’de Kilim Kafe’nin işletmecisi olan Orhan Yılmaz Sözcü’ye konuştu. Yılmaz devletin kredi ödemelerini ertelemesi gerektiğini belirterek, “Biz de herkes gibi insan sağlığını düşünerek mekanımızı kapattık. Bu çok doğru bir karardı. Burada devletimize büyük sorumluluklar düşüyor. Şu an çok mağduruz. Çalışanlarımız da mağdur. Böyle bir durumu öngöremiyorduk. Çok büyük kredi borçları altına girdik. 2 sene sonra bitecek kredimiz var. Şu an 3 ay çalışmayacağımızı düşünürsek taksitlerimizin 3 ay ertelenmesini istiyoruz. Bu son taksitlere eklenmeli. Ülke olarak borçlarımızın tamamen silinmeyeceğinin, öyle bir gücümüz olmadığının farkındayız. Devletin esnafa destek olması gerekiyor” dedi.

“KİRA KONUSUNDA KARAR ALINMALI”

Kira konusunda da sıkıntı yaşadıklarını ifade eden Yılmaz, “Şu an 22 bin lira kira ödüyoruz. Bir şubemiz daha var. Oranın kirası da 12 bin lira civarında. Aylık kredi ödememiz de 49 bin lira civarında. Devlet bize öncülük etmeli. Biz de esnaf olarak devletimize destek olmalıyız” diyerek ev sahiplerinden de anlayış beklediğini kaydetti. Yılmaz, sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

“KREDİ ÖDEME GÜNÜMÜZ GELDİ, ÖDEYEMİYORUZ”

Corona nedeniyle iş yerleri kapatılan esnaf konuştu” için bir yorum

  • 25 Mart 2020 tarihinde, saat 13:38
    Permalink

    Çek için yasa onaylandı,ama onaylanan ne bir af nede ceza indirimi??? Öek miktarınınn İlk %10 ödenicek sonra kalan kısmıda 12ay taksitlencekmiş…paramız olsa cezaevine girer mi bi esnaf yasa ticaretle uğraşan kişi. İki yıldır beklediğimiz af yasası böyle sonuçlanmamalıydı..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: