Dolandırıcılar dışarıda, mağdurlar içerde!

Koronavirüs nedeniyle 7 Nisan Salı günü toplanacak olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde hapiste yatan suçlular için af yasası teklifi verilecek. Çıkacak olan af yasası dolandırıcıları bile kapsarken, borcunu ödeyemeyen çek yasası mağdurları 5 yıl hapiste yatmaya devam edecek

Cezaevlerindeki yoğunluğun azaltılması amacıyla hazırlanan infaz paketi görüşmeleri dün sabah 05.00’de tamamlandı. 7 Nisan Salı günü toplanacak olan Türkiye Büyük millet Meclisi Genel Kurulu’nda görüşülmesi planlanan infaz paketiyle 90 bine yakın kişi korona virüs izni kapsamında, evlerine gönderilecek. Çek yasası nedeniyle hapiste olan vatandaş ise ŞARTLI TAHLIYE ile cezaevinden çıkartılıyor, ilk 3 ay içerisinde borcunun %10’unu peşin ödeyemediği takdirde tekrar hapishaneye dönecek.

VATANDAŞIN PARASI YOK!

2012 yılında kaldırılan çek kanunu hapis cezası, 15 Temmuz darbesinden sonra tekrar yürürlüğe girerek “Çek tutarından az olmamak kaydıyla adli para cezası ödenecek” şeklinde yasalaşıyor. Böylelikle iflas ettiği için çekini ödeyemeyen vatandaş aynı anda adli para cezasına da çarptırılıyor. Adli para cezasını öderse hapse girmiyor borç devam ediyor. Mahkeme inisiyatif kullanarak yüksek rakamları 24 taksite kadar bölebiliyor ancak vatandaşın parası yok! Parası olmadığı için de ödeyemediği ilk taksitte, taksit uygulamasının kalkmasına maruz kaldırılıyor ve mahkeme paranın tamamını istiyor. Parası olsa borcunu kapatacak olan vatandaş bu sefer de hapis cezasına çarptırılıyor. 3 ÇEK YAPRAĞINA KADAR 3 YIL AMA ARDINDAN 100 YAPRAK BILE OLSA 5 YIL Ödenmemiş üç yaprak çeke yıl ama daha fazlasına maksimum 5 yıl ceza veriliyor, bu ceza 5 yılı geçemiyor. Yani vatandaş bir yaprak çek nedeniyle 3 yıl hapis cezası alırken, 100 yaprak çek borcu olan ise 5 yıl hapis cezası alıyor. Mahkeme yargılamanın ardından faizsiz adlı para cezası kesiyor, kesilen ceza alacaklıya değil devletin kasasına gidiyor. Taksitler ödenmediği takdirde vatandaşa yine hapis yolu gözüküyor.

yuzde10cozumolmaz

YÜZDE 10’U ÖDEYECEK DURUMDA DEĞİLLER

İşyerlerini kaybettikleri için borçlarını ödemeye gücü olmayan Çek Yasası Mağdurları 2 yıldır hapis cezasının kalkması için mücadele ediyor çünkü bu yasa ayni zamanda Anayasa’nın 38/8. maddesine göre de aykırı, ‘Hiçimse sözleşmeden doğan hükümlülükler nedeniyle özgürlüğünden alıkonulamaz.’ Ancak seslerini duyan yok! 24 Mart’ta cezaevlerinin boşaltılmasının gündeme alınmasıyla da çek mağdurları bu sefer 26 Mart’ta Resmi Gazete’de yayınlanan “Tahliye olduğu günden itibaren ilk 3 ay içinde %10 peşinat ödenecek. Takip eden her 2 ayda bir de 15 taksitle borcunu ödemeye devam edecek” kararına takıldı. Her şeyini kaybetmiş olan vatandaşlar, kara kara borçların %10’unu nasıl bulacaklarını düşünüyor çünkü borcun %10’u ödenmediği takdirde cezaevine geri dönecekler.

DOLANDIRICILAR DIŞARIDA, ÇEK MAĞDURLARI İÇERDE

Görüşülen infaz paketine yerleştirilen maddede bir defaya mahsus olmak kaydıyla 6 yıla kadar ceza almış olan dolandırıcı, tehdit, şantajcı, ihaleye fesat karıştırma gibi suçlar 3 yıla indirilecek, geri kalan 3 yılı ise denetimli serbestlikle dışarıda geçirecekler. Böylelikle dolandırıcılar dışarıda, iflas eden çekini ödeyemeyen çek mağduru içeride olacak. Bu insanlar dolar kurundan dolayı konkordatodan dolayı iflas etti. Kurun 3 TL olduğu günler çekini ödeyebilen esnaf, kurun yükselmesiyle borcu yükseldi ve çeklerini ödeyemedi, Her şeyini kaybeden iş adamları, sanayiciler cezaevindeki mahkumlara dönüştü. Darbe ve Brunson olayından dolayı borcunu ödeyemeyecek olan küçük esnaflar ekmeğe muhtaç duruma düştü.

herkese af çek mağduruna ceza

 

 

ÖDEME ŞANSLARI YOK

Cezaevleri şu anda esnafları içeri sokmak için boşaltılıyor. Yalnızca 2018 Eylül ayından, 2019 Aralık ayına kadar karşılıksız 832.000 karşılıksız çek var. Bu çeklerin tekil kişi adedi 225.000 kişiyi buluyor. 194.000 adet civarında da devam eden çek davası var. Şimdi boşaltılmaya çalışılan cezaevleri, 3 ay sonra esnaflarla dolacak çünkü bu insanların ödeme planını uygulama şansı yok. Sicili bozulduğu için kredi kartı bile kullanamayan mağdurlar, kredi çekemeyecek. ÇARESİZLİKTEN, DOLANDIRICILIKTAN YARGILANMAK İSTİYORLAR Çek mağdurlarının dahil edilmediği yeni infaz paketiyle, dolandırıcılıktan yargılanan ve bir defaya mahsus olmak üzere 6 yıla kadar ceza almış suçlular serbest kalacak. Bu pakete dahil olamadığı için dolandırıcılıktan yargılanmak isteyen 300 bin çek mağduru var! HAPİSE GİRENLERİN YARISI KADIN Çek nedeniyle batan işyeri hisselerinin yüzde 50’si kadınların üzerine. Kadınları iş yeri açmaya teşvik eden yasa nedeniyle, ödeme almak isteyen esnaflar, işyerlerini kızlarının veya eşlerinin üzerine kaydediyor. Ödenemeyen çek nedeniyle hapse iş yeri sahiplerinin eşleri veya kızları girmiş oluyor.

Kocaeli Barış Gazetesi Haberi

Dolandırıcılar dışarıda, mağdurlar içerde!” için bir yorum

  • 5 Nisan 2020 tarihinde, saat 18:29
    Permalink

    Gerçekten inanılmaz bir durum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: