Esnaf Mektupları 1

Sizden gelen mektupları izniniz ile yayınlamaya başlıyoruz. Bir Esnaf arkadaşımızdan gelen mektup…

ESNAF VE HAPİS CEZALARI HAKKINDA LÜTFEN OKUYUN!

 

5941 Sayılı Çek Kanunu İle Yıllardır Esnaflık Yapıp Milyonlarca lira bu ÇEK ÖDEMESİ yapmış, çek ile yasa değişikliğinin( ÇEKE HAPİS CEZASI GELMESİ) yapılmasından sonra DARBE GİRİŞİMİ ile bozulan ekonomide dayanamayan esnafın durumu şu an içler acısıdır.

 

Kendi yaşadığımdan örneklemek istiyorum;

 

Şubat 2016 yılında 5941 sayılı çek kanunu yürürlükte değilken bir firma ile 600BİN TÜRK LİRASI mal alımı ile SÖZLEŞME İMZALAYIP 8 ADET 75000TL lik EYLÜL 2016 dan başlayarak her ayın son günü vadeli çekler kestim. Ön avans çeklerinin verildiğine dair sözleşmede yazılı şekilde TAHSİLAT MAKBUZUNUDA ALDIM. Firma 3 ay içinde vermeyi taahhüt ettiği malları vermediği gibi her türlü noter protestosuna cevap vermedi. Ama yüz yüze olan görüşmelerde malımız gelmedi vs diye atlattı. Toplam da bu çeklere karşılık 80 BİN TL lik mal alabildim. Eylül 2016 da çeklerimi yazdırmaya başladılar. Ve bu yazılan çeklere karşılık 40BİN TL DAHA TAHSİLAT MAKBUZU İLE ÖDEME YAPTIM.DARBE GİRİŞİMİNDEN SONRA DURDURULAN BANKA KREDİLERİ, KAPATILMAYA ZORLANAN AÇIK KREDİLER VS NEDENİYLE TAM BİR ÇIKMAZA GİRDİM.

 

İLK 2 ÇEKİM İLE CEZA DAVASI AÇILDI. SAVUNMAMA TÜM TAHSİLAT MAKBUZU, YAPILAN ÖN AVANS SÖZLEŞMESİ, SONRASINDA ÖDEME YAPTIĞIMA DAİR DEKONTLARI KOYMAMA RAĞMEN MAHKEME KASIT VAR DİYEREK ÖNCE 150 GÜN HAPİS İLE CEZALANDIRILMAMA, 150 GÜN GÜNLÜĞÜ 20 TL DEN 3000 TL ÇEVRİLMESİNE ANCAK 5941 SAYILI KANUN ÇEK BEDELİNDEN AZ BİR CEZA OLAMAYACAĞINI EMRETTİĞİ İÇİN 147BİN TL ADLİ PARA CEZASINA ÇARPTIRILMAMA, DEVLETE ADLİ PARA CEZASININ ÖDENMEMESİ DURUMUNDA DA 7000 GÜN ,(YANİ 20 YIL) HAPİS CEZASINA ÇEVRİLMESİNE KARAR VERDİ. ANCAK YASA GEREĞİ VERİLEN CEZA 5 YILI GEÇEMEYECEĞİ İÇİN ÜST LİMİT OLARAK 5 YIL HAPİS CEZASI İLE SINIRLANDI. AYRICA BU CEZAYA HİÇ BİR İNDİRİM, İNFAZ, DENETİMLİ SERBESTLİK UYGULANAMIYOR.

 

Şimdi işimi, paramı, birikimleri mi kaybetmişken bu parayı benim devlete ödemem mümkün değil. Kanser Hastası 4. Evre 78 yaşında bir babam, bakıma muhtaç 72 yaşında annem, ev kadını bir eşim ve 12 yaşında KIZIM var. Beni cezaevine koyan devlet bunları düşünmeden, geri de kalanlar ne yaşar demeden bu cezaya reva gördü. BU DURUMDA OLAN BİNLERCE ESNAF VAR.

 

Eğer hırsızlık, kaçakçılık v.s suçundan 10 yıl hapis ceza almış olsaydım infaz, denetimli serbestlik, şartlı salıverme gibi bir hüküm uygulanacak olan ceza “Sanık 3 YIL 0 AY 0 GÜN HAPİS cezasını ceza infaz kurumunda çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılarak serbest bırakılır.“ olacaktı.

 

BİZ ESNAF OLARAK YILLARCA VERGİ, SGK ÖDEDİK ve İSTİHDAM SAĞLADIK. BOZULAN EKONOMİK GÖSTERGELER İLE BİZ DE BU EKOMOMİDE AYAKTA KALAMADIK. 1 MİLYONDAN FAZLA SENETLİ ALACAĞIMIZI ALAMADIK. ŞİMDİ SORARIM SİZE

 

BU ESNAFA REVA MI?

 

Bir çok esnaf arkadaşımız ya cezaevinde, ya kaçak ya da istinaf mahkemelerinde cezasının onaylanmasını bekliyor. Tüm aileler dağıldı ve ekmek alacak parayı dahi bulamıyorlar.

 

Bu konu ile sadece ceza alan ve cezaevinde olanlar değil İSTİNAF MAHKEMELERİNDE olan davalarda önemlidir.

 

Bizler sesimizi twitter da duyurmaya çalışıyoruz. Aynı zaman da sizlere ulaşıp sesimiz olmanızı rica ediyoruz.

 

#ÇekeHapisCezasıKalksın

 

https://twitter.com/hashtag/%C3%87ekeHapisCezas%C4%B1Kalks%C4%B1n?src=hash

 

Esnaf Mektupları 1” için bir yorum

  • 16 Nisan 2019 tarihinde, saat 11:45
    Permalink

    Yıllardır çalıştığımız fabrikalar, yılda 3_4 defa hammaddeye zam yapıp sonrada vade farkı yapıyorsunuz, bankalar kredi kullanıyorsunuz faiziniz çektiğimiz kredi kadar, nerede düzen nerede adalet…Esnaf fabrikaya güveniyor hammadde gelmeden çeklerini kesiyor,fabrika hammaddeyi nezaman gönderiyor cek ödemesi günü geldiğinde, çeki alıyorsun,malzememi gününde göndermiyorsun. Çekler yazılınca esnafı sucluyorsun, hapis cezası veriyorsun.. ESNAF SUÇLU DEĞIL BORÇLU…. Bankalar kredi için kefil istiyorsun, teminat istiyorsun esnaf ne yapıyor bankaya güveniyor kefilide buluyor teminatıda….parayı eline almadan güveniyor …banka ne yapıyor işlem paralarını esnaftan alıyor, çektiği para kadar faize razı geliyor…..ödeyemeyince verdiği teminata hemen el koyuyor….en büyük suç bu tefecilik resmen ….peki esnafın bu duruma düşmesine sebep olan ekonomiye …adalete ne demeli ….düzgün işlemiyor sisteminiz …acilen bu durumlara dur denilsin ..#ÇekeHapisCezasıKalksın #BorçHapisteÖdenmez esnafa sicil affı verilsin …..faizler kaldırılsın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: