Esnafın Başına Gelenler Pişmiş Tavuğun Başına Gelmiyor

Sevgili Dostlar okuyan arkadaşlar

Çek yasası ile ilgili bir yazıda ben yazmak istedim 4 yılı Büyük firmalardan Küçük işler alarak 11 yılı şirket olarak 15 yılı aşkındır yurt içinde ve Yurt dışında ticaret ile uğraşmaktayım (Basiretli tacir). Bu sürenin 14 yılı içinde ödenmemiş 1 tane işçiye borcum (ortalama 50 kişi) 1 tane devlet borcum (ki Ruhsatlı Tabanca aldım bunlardan ötürü, meşakkatli bir süreçtir) 1 tane 3.taraf borcum (malzemeciler,  Osgb’ler, yemek alınan firmalar, araç kiralamaları v.s.) olmamıştır. Son 2 yıla kadar banka kredisi bile kullanmamışımdır.

Esnafın Çilesi

Bu süre içerisinde tam sayıyı bilmemekle birlikte asgari 400 yaprak çek kullanmışımdır onu da son 3,5- 4 yılda ondan önce sözümüzle “Dükkân emrinde abi” diye alıyorduk. Lakin öyle bir şey oldu ki 15 Temmuz 2016 süreci ve Rahip Brunson olayı Dolardaki manipülasyonlar v.b. durumlardan ülke ekonomik olarak etkilendi ve haliyle bizlerde zora girdik ticaretimiz öyle böyle devam ediyordu sonra bir de üstüne iş yaptığım firma son  alacak 400 bin TL yi ödemeyi yapmadı davalar kazanacağımı bilmelerine rağmen 2 yıla yakındır sürüyor fatura inkarına gitti bilir kişiler tespitler maliyeden yazılar sözleşmenin incelenmeleri derken İstanbul’a gidip gelmek zorunda kalıyoruz (malzemeli hizmet). Son 2 yılda banka kredilerine bulaşmak zorunda kaldık imza karşılığı toplamda 5 milyon kadar kredi veriyorlardı ben bunun 1 milyonunu dönem dönem kullanmak zorunda kaldım. Ama sıkıntı yoktu ödemelerde mahcup olmuyorduk Çeklerimizi de ödüyorduk bir yıl kadar önce Bankalar kredileri kesince inşaat işiyle de uğraştığımız için riskli guruba alındık (kredilerimiz bir den artmış, Hiç kredi kullanmayan adamlar için artması doğal değil mi? Ama inşaatçısınız dediler) neyse malımıza gücümüz yeter dedik sattık şahsi mal mülk araba ne varsa tek mahcup olmayalım mağdur etmeyelim diye yetmedi 6 milyona bitiririz dediğimiz inşaatımızın fiili maliyeti kontrolsüz artışlar sebebi ile 11,5 milyona ulaştı halen eksikler var. Orda bulunan ve bize düşen ne varsa onları da sattık(ama öyle böyle satışlar değil biz satışımızı Çekler ödensin bankalar ödensin taşeronlar ödensin diye düşünürken pazarlıklar 3bin 5bin değil 40bin 50bin şeklinde olmaya başladı hele birde sıkışık piyasada ay sonu hele hele ödemede kısmen çekte varsa ise vay vay vayy faktöring firması ne demek öğrettiler.)

itibarımızı zedelemekten iyidir

Ama yine de önemli değil kar etmedik servetimizi de bitirdik ama itibarımızı zedelemekten iyidir malı mülkü Allah sağlık versin yine kazanırız diye düşündük. Bizden çatır çatır fiyat farkları alındı bizde isteyelim dedik ama herkes ticaretini nihai fayda odaklı yapmadığı için  (arsa sahipleri, müşteriler)derdimizi anlatamadık davalar açmak zorunda kaldık (tapuları da senetsiz sepetsiz verdik mevcut alacaklarımızda ödenmedi biz güvendik karşılık bulamadık) sonra gün geldi dayandı Nisan ayına (mart ayında 550 bin TL ödedim) Çekler tıkandı ödeme yapamadım 120 bin lirayı sağlayamadım bankalar vermedi güvenmedi Müşteriler vermedi güvenmedi (bitirmeme tehlikesi var dediler %80 i bitmiş yere) ki Ağustosta teslim planlıyorduk. Eş dost vermedi (ki zaten gariban bir ailenin tek iş sahibi bendim tüm akrabalar meslek sahibi oldu bu sayede tekstilde asgari ücrete çalışmaktan kurtuldular yani onlarda da yok olanda zaten geri durdu nasıl ödeyeceksin diye) kötüye yönelen ibre herkesçe battık olarak değerlendirildi. Neyse 30 nisan tarihli çekten ötürü 2 Mayısta müsaade istememe rağmen 9 mayıs (Ramazan ayının 3.günü) günü Ofisime Gelen misafirlere hoş geldiniz diye inmiştim. (Ben gelen kim olursa inerim) pekte hoş gelmediklerini 1 icra memuru 1 stajyer Av. 1 de Avukat yanında çalışan arkadaşın (sadece çalışan) icra için geldiklerini söyleyince anladım.

Şimdi mi?

Şimdi çekler ödenememesi durdu çünkü son çekim 9 ayda idi (tümünün toplamı 700 bindi sadece martta sadece 1 aydaki 550bin ödediğime bakılırsa daha iyi anlaşılır) Bir kısmı ödendi alacak devri ile (nakit değil) bir kısmı anlayışlı sağolsunlar Ama anlayışsız kesimde var tabi onlara da kızamıyorum çünkü herkes ticareti dönsün istiyor. Artık iş öyle bir yere geldi ki sahtekar oldum dolandırıcı adi oldum alçak oldum  yanımda çalışan eleman kalmadı sekreter dahil(maaş alacaklı kimse yok hepsini ödedim 3 kişiye tazminatlardan dolayı 5 bin kadar kaldı) (sadece kardeşlik eden bir elemanım var) Dükkan emrindelerden Senin Ananı Avradını…… …….. lara benim malım dükkanda duruyordu kardeşim niye aldın diyenlere,  yedirmem sana bu parayı diyenlere,  ödemezsen ben almayı bilirim diyenlere,  nerdesin lan diye konum attıranlara, kız çoçuğunu  …. (2 kızım var biri 11 biri 10 yaşında ) ana avrat küfürler duyar olduk. Yetmez ama zora girdiysen yetmez devamı var
Bağkur yatıramıyorsun acilden bile faydalanamıyorsun Eşimle can yoldaşımla kalkıp acilde hizmete para almıyorlar diye gidip hastanenin kapısında “Bağkur Borçluları artık faydalanamıyor acilden” demelerinin sizin eşiniz karşısında yaşattığı acziyeti onun sizin ezilmeniz karşısında ki elden bir şey gelmez üzülme diye bakması (kelimeler yetmediği için), sadece hadi gidelim deyip (ki gidelimde nereye gidelim ağrısı daha mı az sızlayacak ama demek ki çaresizlik sızısı daha büyük) arkanıza bakarak geri eve dönmeniz. Konu komşudan ağrı kesici aramanız.
Yetmez tabiki düştün bir kere evinin kapısına duran arabanın icra zannedilmesinden yada polisin adres sormasından dolayı evdekilerin düşüp bayılmaları. Ama yetmez çocuklarınız hastalanmasa diye dua etmeniz. Çünkü hastahaneye gidecek imkan yok. Haydi gittin ilaç alacak imkan yok. Bayram gelecek sen ne yapacaksın üst baş alamazsın eskilerle idare ederler dersin sadece 2şer çift çorap alırsın. Oğluna elbiseler hep küçük geliyor eş dost sağolsun veriyor eskilerini(bu zoruma gitmez normalde bende öyle büyüdüm ama düştüğüm durum işadamlığından yardıma muhtaçlığa) çocuklar okula başlayacak okullar uzak servis parası ilkokulu bitirene yeni okulunu forması defteri yardımcı kitabı defteri oysa cebinde ekmek alacak paran yoktur akşam eve gelirken, yağ biter şeker biter çay biter deterjan biter çocujlar meyveyi unuttu zaten dedeleri köyden göndermese yetermi yetmez. Sabah kalkmak istemezsiniz artık akşam yatamadığınız gibi.
Ama mücadelen vazgeçmezsiniz çünkü sizden başka çabalayan olmayacaktır durumun düzelmesi için müşterilerle uzlaşmaya çalışırsınız.

Alacaklılarla uzlaşmaya çalışırsınız. Borçlularla uzlaşmaya çalışırsınız.

Gelelim çek meselesine bütün bu olanlar yetmezmiş gibi birde Devlet biner tepenize hakkınızda icralar mal hacizleri masanız sandalyeniz gitmiş devleti bağlamaz. Yediğiniz küfürde devleti bağlamaz onlar daha büyüğüne hazırlanır. Alacaklılardan adımıza açılan Karşılıksız çek düzenleme suç duyurusu tebligatı gelir. İcralar baş tacı hacizler baş tacı ama bu nedir. Neyse bir kısmına derdimizi anlattık hacirler devam etsin banka blokeleri devam etsin ama suç duyurusunu çekin Allah rızası için ikna oldular. Kimisi muhatap bile almıyor. Avukatımıza soruyoruz suçlu bulunursunuz diyor ödemezseniz yav bacım Allah aşkına para varda mı ödemiyoruz devlet ona bakmaz ki. Sahi devlet neye bakıyor. Geçmiş verilerimize baksın Bizde ( ortağım Babam Gelir vergisi 7. si bulunduğumuz ilde 2011 yılında şahıs şirketi) biz 2015 yılında ilk 150 firma (ilk 100 listesini az bir farkla kaçırdık) içindeyiz ödediğimiz vergi ile dürüst esnaftım ben hani ne oldu şilt verdiniz bana. Dava açan firmalardan 1 tanesi bu yazımı yazma sebebim aslında yakın zamanda duruşmam var.
Yerel bir firma ile asansör için anlaştık fiyatlar sözleşmeler herşey çok güzel adam ilk pazartesi işe başlayacak malzemeni indir çeklerini al kardeş sıkıntı yok dedim. Tamam abi dedi gitti 2 hafta yok arıyorum abi param gelmedi alamadım yapamadım peki ne yapacaz. Başkasına bakalım mı? Dur abi ben geliyorum geldi abi sen bana 2 parça çek ver avans olarak bende sana hemen malzemeleri indireyim bir çoğu elimde var ama rayları getiremiyorum peki ne kadarlık abi 25bin 25 bin 2 adet (50 bin avans) tarihleri abi 6 ay ortalamalı vadede yaz peki yazdık. Aldı gitti.
Gitti gelmez yitti bulunmaz hesabı bekliyorum gelmiyor. Arıyorum abi bugün abi haftaya abi eleman boşluktan düştü demir battı (doğru) 1 ay daha yedi en son sinirlendim Şubat’ta çağırdım gel diye

Geldi ve dedi ki abi ben bu işi yapamayacağım.

Olur kardeş hepimiz zor zamanlardan geçiyoruz Allah kolaylık versin ama şu çeklerimizi ver Abi ben çekleri kullandım ben istedim geri gelecek dedi gidiş o gidiş. Abi bugün abi yarın abi yan yattı çamura battı ortada da yok belaya kalacağız abi yazdırmayacaklar bankaya koymuşlar kredi almışlar kendiler ödeyecekler. Çekler nerde Konya da. Gün geldi devir döndü işler bozuldu o çekinde günü geldi ve adamlar yazdırdı. Arabamı bağlattı 3. Alacaklı olduğu halde kredisi devam ederken adamın avukatını aradım durumu izah ettim adamla konuştum adam haklı ben bu çeke karşılık mal yolladım diyor bende haklıyım ben bir şey almadım diyorum aradaki asansörcü ödeyeceğim diyor adam kabul etmem diyor. Arabadan vazgeçtik ipoteklerde tamam bizim gücümüz kesildi zaten biz şimdi ödeyemeyiz derken elimize bir mahkeme çağrı kâğıdı hakkınızda suç duyurusu diye adam çekmiyor ben ödeyemiyorum aradaki firmada ödeyemiyor ya da ödemiyor şüpheliyim. Duruşmada ceza alacağız cezayı ödeyemeyeceğim ve ceza evine gireceğim sırf birisine çek verdim diye. Avukat icra başlatalım dava açalım verdiğiniz yere kazanırız diyor ama benim param bitti onu hesap etmiyor her dava için dosya masrafları 2şer bin ( İstanbul’dakine de her duruşmada 2bin masraf avukatla gitmek gelmek yemeği konaklaması) ortalama itiraz ediyor borca imzaya dava açmak 2 bin lira bu arada dava sürerken benim diğer çek davası ilk celsede karara bağlanıyor ödeme yapamazsan ceza evine gireceksin sen ceza evindeyken davalar devam edecek ama sen yandığınla kalacaksın aileden Bir şey yok mu derseniz Ana baba kardeş, Babam ortağım emekli olmasa oda aç kalır Allah korusun. Evler gitti onunda, kardeş derseniz kimse iyi gününüz de olduğu kadar olmuyor yanınızda.
Ve hasılı Allah hepimize kolaylık versin..

Yazdıklarımın hepsinin bir ispatı var konuşmalar yazışmalar dahil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: