Esnafın ve Kobilerin Madalyası 5 Yıl Hapis Cezası Oldu !

Esnaf ve Kobiler! Bu haber belki biraz garip gelecek ama maalesef şu anda ülkemizin gerçeği. Doğru okudunuz yıllardır vergi veren, istihdam sağlayan, ekonomiyi ayakta tutan kobi ve esnaflar bozulan ekonomik koşullar nedeniyle iflas ediyor.

Peki sadece iflas mı ediyor. Hayır! İflas etmenin yanında bir de 1 çek için 3 yıl 2 ve daha fazla ödeyemediği çekler için 5 yıl hapis cezası alıyor. Bitti mi? Hayır! Bir de haber ve gazetelerde manşet manşet azılı suçluymuş gibi haberler yapılarak deşifre ediliyor. Bu haberi yazarken ilk defa gözlerim dolarak yazıyorum. Çünkü bir kobi sahibi veya esnafın en istemediği şey itibarı ve işini kaybetmektir.

Peki neden Esnaf ve Kobilerin sahipleri aranıyor. Hem de terör suçlusu vatan haini gibi?

15 Temmuz 2016 günü yatırım ortamını iyileştirmek için çıkarılan torba yasanın içerisinde, 2012 de kaldırılan çeke hapis cezası tekrar geri getirildi. Sözüm ona piyasada çeke hapis cezasının kalkması ile çeklerin ödenmediği, dolandırıcılığın artmasıydı. Ancak gözden kaçırılan büyük bir tablo vardı. Dolandırıcılar hiç bir zaman ttk da belirtilen çeke hapis cezası ile yargılanmıyor, ceza muhakamesi kanununda belirtilen dolandırma amaçlı suç işlemi hükümleri ile yargılanıyordu.

Olan ESNAFA oldu !

Bu gözden kaçırılan önemli kriter esnaf ve kobinin bozulan ekonomik koşullarla kaybettiği işinin bir de üzerine madalyası oldu. 2016 darbe süreci, Rahip krizi derken döviz kurundaki artışlar, kamunun ödemelerde ki süre uzatmaları, piyasadaki nakit darlığı, bankaların para politikalarının sertleşmesi gibi bir çok faktörün bir araya gelmesi ile köşeye sıkışan tacirler uzun süre mücadele etti. Sürecin uzaması ile elindeki malını, evini, arabasını hatta eşyasını borçlarını ödemek için kullanan tacirler en son olarak ödeyemediği çekler ile ilgili icra ceza davaları ile karşı karşıya kaldı. Zaten her şeyini kaybetmiş insanlar ödeyemedikleri çekleri için bir de devlete çek bedeli kadar adli para cezaları ile borçlandırıldı.

Peki zaten çekini ödeyemeyen esnaf ve kobiler bu cezayı nasıl ödemesi beklenebilirdi. Tabii ki beklenemezdi ve bu adli para cezaları günlük 20 TL ile 1000 TL arasında değişen miktarlar ile hapis cezasına çevrildi. Yargıtay yolu kapalı olan davaların istinaf aşamasında kesinleşmesi ile borcunu zaten ödemek için çalışan insanlar bu defa kaçak yaşamaya, kaçak yaşayarak para biriktirmeye çalıştılar. Bu tacir ve esnafların eşleri ve bakmakla yükümlü oldukları aileleri de vardı. Bunun kimse toplumda bir sosyal drama dönüşeceğini aklının ucundan geçirmedi.

Şu an 180 bin sayısını geçen yargılanan tacir sayısı, 10binden fazla kaçak yaşamak zorunda kalan esnaf çözümsüzlük içerisinde kalmış durumda. Hapiste borç ödenemeyeceği gibi ailelerine de bakamaz duruma geldiler. Borç Hapiste Ödenir mi? Borcun hapiste ödenme imkanı olmadığı gibi 5 yıl cezaevinde kalmış bir tacirin çıktıktan sonra ne topluma ne de devlete faydalı olması beklenebilir mi? Hele ki ülkemizin çalışmaya, üretmeye bu kadar ihtiyacı olduğu bir dönemde.

Görülüyor ki faiz lobisinin baskısıyla bu konuda maalesef bir şey yapılmıyor. Faiz lobisi ve tefeciler paralarını tahsil edemediği gibi esnafın cezaevinde yatmasından sanki zevk alır durumdalar. Peki bu durum ülkemiz üzerinde oynanan bir oyun mu?

Sivil Polisler Kaçak yaşamak zorunda kalan Esnaf ve tacirleri sanki vatan haini, terörist arar edasıyla a4 boyutunda bastırdıkları resimleri ile arıyor. Evet yanlış okumadınız. Mahallede yaşayan insanlara, gittiği kahvelere, daha önce iş yaptığı arkadaşlarına, iş yeri mahalinde azılı bir haydut ararmışçasına arıyorlar.

Soruyorum sizlere? Bu insanlar ne yaptılar? Bu kadar azılı suçlu gibi deşifre etmeye, küçük düşürmeye kimin hakkı var? Bu insanlar ekonomi düzeldiğinde tekrar çalışacaklar, ticaret yapacaklar ekonomiye fayda sağlayacaklar. Bu kadar insanların gözünde düşürmeye, aşağılamaya hakkınız var mı? İnanın adam yaralayan kişiler bile bu şekilde aranmıyor. Ayrıca kaçak yaşamına devam etmeye çalışan esnafın yakalanmasının ardından gazetelerde boy boy haberler. Ne dolandırıcılıkları kalıyor, nede sahtekarlıkları. El vicdan bu adamlar yıllardır ticaret yapan adamlar. Sadece borçlarını bozulan ekonomi yüzünden ödeyemediler. Aklınızı artık başınıza toplayın.

Dolandırıcılar Çek Mağduru değildir, Çek Mağdurları da dolandırıcı değildir.

Kalın Sağlıcakla…..

Esnafın ve Kobilerin Madalyası 5 Yıl Hapis Cezası Oldu !” için 11 yorum

 • 21 Haziran 2019 tarihinde, saat 23:50
  Permalink

  İyi niyetli tacir ile dolandırıcıyı ayırt etmek devletin görevi.Esnaf dolandırıcı değil borçlu Ve hapiste yatarak borcunu ödeyemez. Toplum Yakında bu gerçeği çok acı şekilde kavrayacak

 • 22 Haziran 2019 tarihinde, saat 11:20
  Permalink

  200 bin esnaf hapis cezası aldı. #5941 sayılı Kanun kime hizmet ediyor. Bu kanun insan haklarına aykırı. Aileler dağılsın diye bir kanun konulur mu?

 • 22 Haziran 2019 tarihinde, saat 11:22
  Permalink

  Çok doğru tespitler yapılmış umarım bu yazıyı herkes okuma fırsatı bulur konunun vehametinin farkına varır. Karar alıcılarda konunun acilen çözülmesi için gereken yasa değişikliğini yapar.

 • 22 Haziran 2019 tarihinde, saat 11:36
  Permalink

  Borçlu olmanın ,iflas etmenin cezası 5 yıl hapis bu nasıl kanun! Bu kanun toplumsal patlamalara neden olacak….5941 çek kanununun kaldırılmasını istiyoruz.

 • 22 Haziran 2019 tarihinde, saat 11:42
  Permalink

  ülkemizde maalesef son yıllarda özelliklede ekonominin zora girmesine etken edecek gezi darbe papaz vs gibi olaylar iledöviz kurlarına direk mudale olması ve belirsizlikler ekonomiyi çıkmaza sürükleyip esnafı perişan etmistir.her daim devletimizin yaninda olan vatanı için canını hiçe saymaktan bir an tereddüt etmeyen ülkemizin esnafına 5941 sayılı cek yasası ile suçlu muamelesi yapılması ve herseyini kaybeden iflas etmiş esnafı5 sene hapse mahkum edip geride bıraktığı ailesini çocuklarını esini perişan etmeyi ne vicdan ne adalet nede siyasiler ve cumhurbaskanimiz daha fazla kabul edemez esnaf suclu degil borcludur esnaf.bu ülkenin her daim yükünü çekmiş ve cekecek olan temel diregidir sayın cumhurbaşkanım esnafın çaresizliğini görmezden gelemez ve esnafinizi daha büyük cikmazlara sokmassiniz

 • 22 Haziran 2019 tarihinde, saat 11:46
  Permalink

  Aynı Çek ile,
  İcraya ver,
  Mallarına el koy,
  Araçlarını icra et,
  Alacaklarına el koy,
  Hesaplarını durdur,
  Ticaretini bitir,
  BiR de CEZA davası aç ,HAPSE attır..Aileler dağılsın…Adalet Nerde??? ÇekeHapis CezasıKalksın

 • 22 Haziran 2019 tarihinde, saat 11:58
  Permalink

  Bu işin ne mantığı var hala anlamış değilim. Hapiste yatınca kime ne faydası var

 • 22 Haziran 2019 tarihinde, saat 11:58
  Permalink

  Eşim şu an cezaevimde psikolojisi tamamiyle bozuldu bizler dısarda çoluk cocuk perişanız ÇEKE HAPİS BİR AN ÖNCE KALKMALI bu nasıl adalet eşim içerdeyken bu borçlar nasil odenecek

 • 22 Haziran 2019 tarihinde, saat 12:11
  Permalink

  Döviz artmış. Vade bitmiş. Biz alacaklarımızı alamamış ve borçlarımızı ödeyememişiz. Bunun neresinde suç var. Hangi açıdan hapis cezası gerektirir. Hadi attın hapse. Kime ne faydası var. Alacaklının egosumu tatmin olucak. Allah için siyaset neden çözüm aramıyor. Biz bu adamları bizi temsilen seçmedikmi ? Bu nasıl temsilki biz bizi temsil edenlere ulaşamıyoruz ? Allah sormayacakmı ?

 • 22 Haziran 2019 tarihinde, saat 12:20
  Permalink

  Bu ilkel yasanın değişmesi için elimizden gelen herşeyi yapacağız. 25 yıl istihdam sağlayıp sigorta vergi maaş ödeyip 1 tane bile çek yazdırmadık bu krizin suçlusu bizler değiliz. Zaten herşeyimizi kaybederek fazlasıyla bedel ödedik. Şimdi hapis yatmak hangi vicdana hangi yasaya sığar?

 • 22 Haziran 2019 tarihinde, saat 12:41
  Permalink

  Yazıyı okuyunca uzuntum bır degıl bınkat arttı aglama krızıne gırıyoruz bıten ekonomımızemı ulkemızemı sattıgımız veya hacız edılen arabalarımıza evlerımızemı esyalarımızamı dolandırıcı yerıne konmamızamı couk ve eslerımızın durumlarınamı BILEMIYORUM DUSENIN DOSTU OLMAZ MIS AMA DEVLET BABALIGINI YAPMALI EVLATLARINI KORUMALI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: