Gözler 14 Ocak’ta açılacak T.B.M.M ‘inde..

Esnaf ve İş Adamları Meclisin Açılmasını Bekliyor…

 

2016 yılı Temmuz ayında tekrar Çeke Hapis Cezası gelmişti. Tam da darbe girişim sürecinde getirilen bu yasa, darbe girişim süreci sonrasında daralan ekonomi, bankaların kredi kaynaklarını durdurması, terör örgütü ile ilgili kurumlardaki soruşturmalar ile ödemelerin gecikmesi sonucu bir çok iş adamı ve esnaf iflas etmişti. Tüm mallarını ve birikimlerini kaybeden esnaf ve iş adamları toparlanmaya çalışırken ödeyemedikleri 1 çek yüzünden 5 yıl hapis cezasına mahkum edilmiş ve kesilen adli para cezalarını ödeyemedikleri için kaçak ya da firari duruma düşmüştü. Ekonomiye katkı sağlayıp borçlarını ödemeye çalışmak isteyen esnaf ve iş adamlarını eli kolu bağlanmıştı. Aynı zamanda aileleri başta olmak üzere bir çok mağduriyette peş peşe eklenmişti.

2016 yılında iflas erteleme ve konkordato taleplerinin KHK ile iptal edilmesi ile de mağduriyet yaşayan esnaflara devam eden yıllarda da bir çok aynı duruma düşen iş adamı eklendi. 2018 yılında konkordato alan firmalar kendine korumaya almayı başarırken arkalarında bir çok tedarikçiyi iflas etmeye itmiş durumdaydı. Konkordato mağdurlarınında çeklerini ödeyemedikleri için aynı cezalara çarptırılması sonrasında devam eden papaz krizindeki dövizdeki yükseliş toparlanma sürecini olumsuz yönde etkilemişti.

Çeke Hapis Cezası Kalkacak mı?

Kendi ellerinde olmayan nedenlerle hem birikimleri hem de iş ve mal varlıklarını kaybeden Esnaf ve İş adamları kaçak ve firar durumdan kurtulabilmek için meclisin açılmasını bekliyor. Chp tarafından Kasım ayında verilen Çeke Hapis Cezasının kalkması ile ilgili kanun teklifi henüz komisyonda görüşülmediği için genel kurula gelmemişti.

Durumdan haberdar olan Ak Parti kurmayları bununla ilgili bir çalışma yapıldığını, bütçe görüşmelerinden sonra tatile giren TBMM ‘nin açılmasına mütakip konunun önce Ak Parti içinde değerlendirilip genel kurula gelmesini istediklerini belirtmişlerdi.

Çeke Hapis Cezaları için gözler Meclis’te

Şimdi on binlerce İş Adamı ve Esnaf ailesi 14 Ocakta açılacak olan meclisi bekliyorlar. Kaçak ve firar durumdan kurtulmak isteyen aynı zamanda da çalışıp borçlarını ödemek isteyen İş Adamları Ak Parti Hükümetinin daha fazla kendilerini mağdur etmemelerini istiyorlar. Borç Hapiste Ödenmez sloganı ile yola çıkan onbinlerce mağdur sosyal medya üzerinden de bir yıldır seslerini duyurmaya çalışıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.