Kanser Hastalığı Bile Çekte Hapis Cezasını Engellemiyor. El İnsaf

Çekte Hapis Cezası

İnsan Hayatından Daha mı Önemli? Ticaret yapan insanlara reva mı bu eziyet? Buyrun okurumuzdan gelen dramı birlikte okuyalım.

Merhaba

Benim 67 yaşında babam, 57 yaşında akciğer kanseri (mezotelmiyo) annem çek mağduru.2008-2016 yılları arasında aktif olarak ticaret yaparken, vatanımızın yaşadığı talihsiz üzücü darbe darbe girişimi sonucu, birçok küçük ölçekli esnaf gibi bizde sonu gelmeyen bir çıkmaza girdik.

Evimizi, arabalarımızı, kulaklarımdaki küpe, parmağımızdaki alyans, ev eşyalarımızı aklınıza gelen maddi değeri olan her şeyimizi kaybettik. Ama bu çile hastalıklarla devam etti.Maalesef annemiz üzüntüden kanser oldu. Bunlarda yetmezmiş gibi 24 ocakta hastaneden çıkarken annemiz yakalanıp cezaevine kondu. Aylarca evlerimiz gelen icra memurları tarafından arandı. Hani bir hain terörist arar gibi evlerimiz sabah ezanlarında komşuların meraklı bakışları içinde arandı..

Bundan sonra da cezaevi süreci başladı. Hatırı sayılır insanlar bile bu çek sahibi vicdan yoksunu insanı, insafa getiremedi.

Annemizin cezası kanser tedavisi gördüğü için 6ay ertelendi. Haziranda tekrar ceza evine girecek.  Her pazartesi  kemoterapi alıyor . Bu ölümcül hastalığa yakalanmış annem, sürekli sigara içilen, pislikten girilmeyen tuvaletleri olan, hijyen olmayan ceza evinde tutulmak isteniyor. Oysa ki kemoterapi alan bir kişinin bağışıklık sisteminin çöktüğü, bu nedenle aşırı steril bir ortamda olması gerekliliği, insanlar ile yakın temastan kaçınılması gerekiyor. Göre göre ölüme terk ediliyor. Bir insanın hayatı dünyada her şeyden önce gelirken maalesef ülkemizde para bir insanın hayatından daha önde.

Ticaret yapalım derken onurumuzu ve özgürlüğümüzü de kaybettik. Biz suçlu değil borçluyuz.. Annemin cezasını erteletme süresinde cezaevinde 15gün kaldı. Biz her gün 15 bin kez öldük.Babamiz da 3ay kaldı.Babam da hastalandı ama siz annenizi kurtarın dedi. Akrabalar topladıkları parayla onu çıkardılar.Ama şimdi de yine o vicdansız esnaf, tarihi tutmayan çekleri verip ceza çıkartmaya çalışıyor ve çıkmak üzere…Biz artık yaşayamıyoruz..

3çocuk annesi atanamamış bir tarih öğretmeni olarak ben, evlere temizliğe gidiyorum. Rızkımı helalinden kazanıyorum. Ekmeğimi alıp o günkü soframı kuruyorum.Sabır sabır çekiyorum evlatlarım için. Kaç gece soğuk evlerde doğalgaz faturasını ödeyemediğim için soğukta kaldık. Günlerce çocuklarıma doğalgaz  bozuk diye yalanlar söyledim.

Şu ülkede hiç değerimizin olmaması ne acı. Benim evlatlarım huzuru hiç mi hak etmiyor? İkinci el kıyafetlerle büyüyorlar. Atanabilmek için şimdi sınava girmem lazım. Sınava girmek için 225lira yatırmam lazım. Bu parayı temin etmek için de 2.5 ev temizlemem, 3gün işe gitmem gerekiyor. Şu mübarek günlerde elinizi kalbinize koymanızı diliyorum.

Bizim gibi mağdur ailelerin sesini duymanızı diliyorum. Lütfen artık affı çıkarın.

Unutmayın biz suçlu değil borçluyuz .El insaf

F.D Esnaf Mektupları

Geçmiş olsun dileklerimizle biz de el insaf diyoruz….

Kanser Hastalığı Bile Çekte Hapis Cezasını Engellemiyor. El İnsaf” için 10 yorum

 • 9 Mayıs 2019 tarihinde, saat 10:37
  Permalink

  Bunun insani vicdanı ahlaki hiç bir yani olmadığı gibi devlet vatandaşını kendine düşman ediyor bol bol

 • 9 Mayıs 2019 tarihinde, saat 10:38
  Permalink

  Allah esnafın yardımcısı olsun. Devletimize zeval vermesin. Büyüklerimiz inşallah çözüm üretecektir. Allah tüm hastalara şifa versin, esnafın borçlarina eda versin. Cezaevine düşürmesin.

 • 9 Mayıs 2019 tarihinde, saat 10:38
  Permalink

  Insanlara bu eziyeti çektiren başka bir ülke varmi acaba ehil olmayan insanların çıkarttığı saçma kanunlar yüzünden hayatlar bitiyor cumhurbaşkanı secimde seçim secimde seçim allah helak etsin

 • 9 Mayıs 2019 tarihinde, saat 10:39
  Permalink

  Tukendik artik ölmek istiyorum alacakli tehdit eder hapise gireceğim 30 yillik firmami kaybettim bu ekonomi yuzunden yeter artik yeter!!!!

 • 9 Mayıs 2019 tarihinde, saat 10:40
  Permalink

  Bütün dünyada ve ülkemizde, görülmekte olan her türlü davada hakim sanığa “neden?” diye sorar. “Bu suçu neden işledin?”, “Neden böyle oldu?”, “Amacın neydi?” vb sorular. Olayın anlaşılması için gerekli sorular. Bunun tek bir istisnası var, o da çek ceza davaları. Çekini ödeyemediysen sebep ne olursa olsun o ceza kesilecek. Annen baban korkunç hastalıklarla mücadele etse, geçim zorluğu yaşasan da, alacaklarını alamadığın için batmış olsan da, alacakların aslında borçlarından daha fazla olsa bile. Ne olursa olsun. Peki bu adalet mi?

 • 9 Mayıs 2019 tarihinde, saat 10:47
  Permalink

  rabbim öncelikle şifa ve sabır versin size ve ailenize.maglesef ulkemizde 15 temmuz darbesi gündüzü alınan bir karar ile 5941 sayılı yasa ile çıkan cek kanunu esnafimizin basina bela olmuş durumda.işin ilginç tarafı sahte cek ile dolandırıcılık yapan 2 sene ceza alıyor ve denetimli serbestlikle cezaevine bile girmiyor.elindeki son kuruşa kadar ödeme yapan dürüst esnaf ise artık ödeyemeyecek duruma gelince 5 sene hapse mahkum oluyor ve eksiksik yatiriyorlar.bu yasa zulümdür bu yasa aileleri perişan ediyor inşallah yetkililerinin bu duruma duyarsız kalmayı bırakması temennimizdir

 • 9 Mayıs 2019 tarihinde, saat 11:47
  Permalink

  Biz ne zaman bu hale geldik.işi bozulmuş ,sağlığı bozulmuş ,zor günler geçiren insanlarımıza yardım etmek Türk milletinin geleneğidir..şimdi paran yoksa öl diyoruz.yazıklar olsun …devlet bu duruma seyirci..halk varsa devlet vardır.5941 bu saçma yasa değişmelidir .bu yasa insanlık suçudur…

 • 9 Mayıs 2019 tarihinde, saat 11:48
  Permalink

  bu mubarek ramazan ayinda duyun sesimizi suclu degil borcluyuz 5941 yasa biran once degis.elidir hapis cezasi olmamali borclu olana senette olmadigi gibi

 • 9 Mayıs 2019 tarihinde, saat 20:21
  Permalink

  Allah esnafın yardımcısı olsun. Devletimize zeval vermesin. Büyüklerimiz inşallah çözüm üretecektir. Sabr diliyorum. Piyasayı bu hale getirenler Sn Cumhurbaşkanımızı yanlış yönlendirme yapanlar, temizle Temizle bitmiyor. 15 temmuz gecesi tankların altında yatan esnafı bir daha bulabilir miyiz acaba!

 • 10 Mayıs 2019 tarihinde, saat 00:13
  Permalink

  Öncelikle çok geçmiş olsun.15.06.2016 yani fetö terör örgütünün hain darbe girişiminin akşamında teklifi verilen 5941 sayılı çağ dışı çek kanunu Gazi Meclis açıldıktan sonra ilk iş olarak bu darbe yasasını onayladı. Darbe gecesi teklif verildiği için darbe yasasıdır . Devletimiz esnafını zor durumda bırakmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: