Karşılıksız Çek Hapis Cezaları Kalkıyor mu? Af Geliyor !

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Yargı reformu Strateji Belgesi’nde yer alan başlıklar doğrultusunda hazırlanan ilk yargı paketini AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sundu.

Habertürk’te yer alan habere göre, Adalet Bakanlığı’nca, 2019-2023 yıllarında adalet ve yargı alanında atılacak adımlara yönelik hazırlanan Yargı Reformu paketi yaklaşık 65 maddeden oluşuyor.

Haberdeki bilgiye göre, AKP pakete ilişkin kanun teklifini kısa bir süre içerisinde Meclis Başkanlığı’na sunacak.

Pakette neler var?

Habertürk’ün konuya ilişkin haberindeki iddiasına göre, ilk yargı paketinde yer alan düzenlemelerden bazıları şöyle:

İfade özgürlüğü

Pakette ile ifade özgürlüğü ilgilendiren yargı kararlarına karşı kanun yolu güvencesi artırılıyor. Halen 5 yılın altında kalan cezalar içeren ve ifade özgürlüğünü yakından ilgilendiren yargı kararları Yargıtay’ın temyiz incelemesine açılıyor.

Soruşturma sürecine tutukluluk sınırı

Paket ile uzun tutukluluk sorununa da neşter vuruluyor. Davaların biran önce açılması için soruşturma aşamasındaki tutukluluk süresine üst sınır getiriliyor. Terör ve toplu suçlarda bu sınır 2 yıl olarak düzenleniyor. Asliye cezalık suçlarda 6 ay, ağır cezalık suçlar ise 1 yıl olarak belirleniyor.

Hukuk meslek sınavı

Hukuk alanındaki mesleklere girişe sınav şartı geliyor. Avukat adayı olabilmek için, hakim, savcı ve noter adayı olabilmek için artık hukuk fakültesi mezunları bir sınava tabi tutulacak.

Mülakat komisyonu

Hakimlikte ve savcılıkta mülakatın daha güvenilir hale getirilebilmesi için mülakat komisyonu genişliyor. Komisyonda Yargıtay ve Danıştay’dan 1’er üye de bulunacak.

Erişim engeli kararı

Erişim engeli kararları aşamalı hale getiriliyor. BTK ve mahkemeler tümden site kapatma yerine önce ilgili içeriğin URL’si için erişim engeli kararı alacak. Bu karar uygulanmazsa veya teknik olarak uygulanma imkanı yoksa ancak o zaman site tamamen erişime kapatılacak.

İcradan çocuk teslimi

Boşanmış ailelerde, çocuk tesliminin icra daireleri aracılığıyla yapılması uygulaması son buluyor. Çocuk teslimi Aile Bakanlığı’nın uzman ekipleri tarafından gerçekleştirilecek.

Avukatlara yeşil pasaport

Belli kıdemin üzerindeki avukat meslektaşlarımıza hususi damgalı pasaport yani yeşil pasaport verilecek. Bu sürenin 15 ya da 20 yıl olması değerlendiriliyor.

Yargı Reformu Strateji Belgesi

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün 24 Mayıs’ta yaptığı açıklamayla gündeme gelen Yargı Reformu Strateji Belgesi, 30 Mayıs’ta AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Ankara Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı’nda “Millet Kongre ve Kültür Merkezi”nde açıklandı.

Kaynak : Habertürk

Yorumumuz:

65 maddelik ilk paketin 70 maddeye çıkarılacağı ve bu 5 madde içerisinde de ekonomik suça ekonomik ceza ilkesinden yola çıkılarak, karşılıksız çek için verilen hapis cezalarının para cezasına dönüştürülmesi aldığımız duyumlar arasında

Karşılıksız Çek Hapis Cezaları Kalkıyor mu? Af Geliyor !” için 4 yorum

 • 27 Haziran 2019 tarihinde, saat 17:54
  Permalink

  İnşaAllah.

 • 5 Temmuz 2019 tarihinde, saat 23:43
  Permalink

  15 temmuz 2016 dan sonra yasalaşan 09/08/2016 tarihinde,büyük ekonomik krizin yaşandığı an itibari ile kanun yasalaştı.Bankalar kredileri kıstı,ticaret yapan esnafın bankalardaki yıl sonu puanları düşürüldü,2016 son çeyrek ilk ayak sesleri idi iflas eşiğine gelmiş esnafın ayak sesleri çekler ödenmemeye başladı sonra esnafın kullandığı krediler hesapları bloke oldu işyerini kapattı arabası evi icrada yarı fiyatına satıldı yinr borç bitmedi,iflas eden esnafın maddi sıkıntı ile uğraştığı ayrı icra ceza davaları mahkemeler derken evindeki huzurda kaçtı aile dağılmaya başladı ve boşanmalar başladı alın size bir aile daha yıkıldı,iş kaybı,eşini kaybetti sonrada hapisle karşı karşıya kaldı,sonra intiharlar derken 2019 da seçimler ardından dalgalı kur artık yeter,bence karşılıksız çekten adli para cezalarına af gelmeli,adli para cezasını ödeyebilecek esnafta kalmadı çünkü çek bedelinden aşağı adli para cezası kesilmiyor çek bedeli kadar para olsa idi bu batan eanafta borcunu öder işini ve ailesini sahip çıkar ayakta kalma mücadesi verirdi maalesefki batan esnafa sen para ayırdın çarptın dolandırdın diyede kulp takılıyor,ne yazık işler acısı bakış açısı,esnaf 1 çekteen 3 yıl 2 veya daha fazlası için 5 yıl ceza yatacak,kiminiz yatsın diyorsunuz ya çıkınca kime ne faydası olacak,öncelik kendine bir fazdası olmayacak bitmiş ezişmiş bir şekilde çıkacak ticaret yaparkende sahipsiz olduğu gibi içerdede sahipsiz kalacak en kötüsü bu hükümetimizin bir an önce karşılıksız çekte cezayı kaldırması lazım dahada kötüye gitmeden saygılarımla

 • 3 Ekim 2019 tarihinde, saat 14:59
  Permalink

  Barış kardeşimiz yaşananları o kadar güzel anlatmış ki neredeyse diyecek söz bırakmamış.

  Mevcut yasada çek sahibinin ticari geçmişine bakılmamakta ve çekin hangi sebeble ödenmediği sorgulanmamaktadır. Çek ödendi mi ödenmedi mi dışında keşideci hakkında bir başka sorgu yapılmamakta kendisine söz hakkı dahi tanınmamaktadır. Bu durum dürüst olmasına rağmen iflasa düşmüş bir kişiyi daha da perişan bir hale sokmaktadır.

  Karşılıksız çekte hapis cezası olacaksa eğer çeki keşide eden kişinin kötü niyetli olduğunun tespit edilmesi gerkmelidir. Yani bu kişi iflas eden dürüst bir insan mı, yoksa çekleriyle piyasayı tokatlamaya çıkmış bir dolandırıcı mı bunun tespiti yapılmalıdır. Dolandırıcılık yapan ettiğini bulmalı ve bu adaletin tesisi için de önemlidir. Fakat dürüst bir esnafın, bir tüccarın, bir sanayicinin iflas etmesinin karşılığı 5 yıl hapse atılmak olamaz. Bu insanlığa ve vicdana sığmaz. İflas etmenin karşılığının hapis olduğu bir ülkede hiçkimse ticaret yapma riskine girmez. Orta uzun vadede memleketin sanayisini ve Kobilerini çökertir, ticaret yapacak adamı da zor bulursunuz.

  Bu akıl dışı, çağ dışı ve hatta İslam dışı uygulama pek çok ocağı söndürdü, pek çok dürüst insanın yuvasını dağıttı ve hatta canlarına mal oldu. Devlet büyükleri bu adaletsizliği umursamayarak tüm bunların veballerine girdiler. Bu haksızlığı sona erdirmekte ahiretleri için faydalı olabilir çünkü Allah’ın adaleti hiçkimsenin makamına mevkisine göre işlemez. Bir borç yüzünden babasız kalan bir çocuğun gözyaşlarının hesabını nasıl verirsiniz?

 • 28 Ekim 2019 tarihinde, saat 17:14
  Permalink

  bende çek maduruyum 2011 de işimi kurdum ve tam 8 yıldır düzenli bir şekilde ödemelerimi yaptım çünkü ticaret ozamanlarda çok güzeldi alıyor satıyorduk ve bütün bankalar kredi musluğu acıkdı önümüzü tıkamıyorlardı yani biz biliyordukki ay sonu çekimize eksik kalırsa hemen bankadan temin edip ödememizi yapıyor daha sonra da tahsilat yapıp veya mazeme satıldığında bankanın parasını kısa vadede ödeyebiliyorduk şu son 2 yıldan beri sürekli seçim yapılması ardında 15 temmuz darbesi derken döviz kurlarındaki mütiş artışları yetmedi bankaların faiz artırımı ve muslukları iyice kısması nedeni ile ödemelerimizi aksatmak zorunda kaldık şimdi devlet ve özel bankaları milyonlarını vurup kaçanlar hem kendine sermaye edinip hemde piyasada ağam paşam diye itibar görüyor benim gibi dürüs borçunu ödemek için varını yoğunu satıp bprç ödeyenler de sahtekar ve dolandırıcı muamelesi görüyorıuz ben ve benim gibi arkadaşlar bu hitamları kesinlikle hak etmiyoruz devletimizden ricam adam ve pancarı ayırt etmeleridir benim borçlu olduğum ipek mobilya firmasına 2 ki adet gayrimenkulum hipoteklidir ve değerlei ise borçumdan fazladır gayrimenkulumu teklif ediyorum yok malını iade ediyim diyorum yok borcumu yapılandırma yap ödeyeceyim şekilde yok peki ben kimin bokunu yiyeyim arkadaşlar hem hipoteklerimi hemde benim hapis yatmam için elinden geleni yapıyor tamam alacaklı herzaman haklıdır fakat bende haklıyım tüm imkanlarımı sunuyorum diğer dolandırıcılar gibi dirsek göstermiyorum bu konuyla ilğili acil devletimizden çözüm bekliyorum saygılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.