KARŞILIKSIZ ÇEKTE DİP DALGASI GELİYOR!

KARŞILIKSIZ ÇEKTE DİP DALGASI GELİYOR!

Karşılıksız Çek Son Durum 2019

“Ekonomik suça ekonomik ceza” ilkesinden hareketle 2012 yılında karşılıksız çeke hapis cezası öngören 27 yıllık uygulama kaldırılmışken, 2016 yılında karşılık çek düzenlemek yeniden hapis cezası ile cezalandırılan bir eylem haline geldi. Verdiği çekin arkası bankada yazılan kişi, alacaklısının şikayeti ile önce çek bedeli kadar adli para cezasına mahkum ediliyor, adli para cezasını ödeyemeyince de günlüğü 100 liradan hapis cezasına çevrilmesiyle bulunan cezayı çekmek için cezaevine giriyor. Çeki karşılıksız çıkana bir çekten dolayı 3 yıl, birkaç çekten dolayı toplam 5 yıla kadar hapis cezası var. Olay çok ciddi.

Karşılıksız Çek 2019

Türkiye bir süredir adı tam olarak konulamayan bir ekonomik sıkıntı ile karşı karşıya. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının 9 Kasım’da Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmeliğinde, işverenin kendi sevk ve idaresinden kaynaklanmayan, önceden kestirilemeyen, bunun sonucu olarak bertaraf edilmesine imkan bulunmayan, geçici olarak çalışma süresinin azaltılması veya faaliyetin tamamen veya kısmen durdurulması ile sonuçlanan dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar, “zorlayıcı sebep” olarak tanımlanmış. Genel ekonomik, sektörel veya bölgesel kriz bu kapsamda değerlendiriliyor. Yani çalışanlarının ücretini ödeyemeyecek dönemsel bir durumla karşı karşıya kalan bir işveren, devletten çalışanlarının üç aylık ücretinin ödenmesini talep edebilecek. Ancak diğer yandan piyasada çekleri yazılacak ve çek bedelini ödeyememesinin yanında bir de devlet ondan çek bedeli kadar adli para cezası isteyecek, onu da ödeyemeyeceği için hapis cezası ile yüz yüze kalacak. Böyle bir durum ekonominin dengelerini altüst edeceği gibi, kimseye de bir fayda sağlamayacak.

Çeke Hapis Cezası

Son birkaç aydır yüklü tutardaki çekler nedeniyle beş yıla kadar hapis cezası almış iyiniyetli mağdurların ve ailelerinin feryatlarını duymak gerekiyor. Hakkında ceza verilen çoğu kişi, aynı zamanda, başka dosyalarda alacaklı ve şikayetçi durumunda. Yani aynı kişi alacağını tahsil edemediği için borcunu ödeyemiyor ve karşılıksız çekten dolayı hapis cezası alıyor. Sonu gelmeyen bir kısır döngüde binlerce aile oradan oraya savruluyor.

Karşılıksız çeki uzun süreli hapis cezasıyla cezalandırmanın herhangi bir caydırıcılığı yok. Her geçen gün karşılıksız çek sayısı artıyor. Karşılıksız çeke hapis cezasının 2016 yılında geldiği ve mahkemelerdeki yargılama süresi dikkate alındığında, ceza dosyalarının yavaş yavaş kesinleşmeye başladığı anlaşılıyor. İcra mahkemelerindeki karşılıksız çek dosyalarının sayısı günden güne artıyor. Bu dosyaların istinaf aşamasında kesinleşmesi ile binlerce kişi cezaevine girecek.

Bir suç ve cezası onu yaratan şartlardan bağımsız olarak düşünülemez. Hiçbir ticaret erbabı çekinin yazılmasını istemez. Herkes çeklerini ödeyebilmek, ticari itibarını korumak ve geliştirmek arzusuyla hareket eder. Ancak içinde bulunduğumuz öngörülemeyen ekonomik sarsıntı; dürüst, namuslu ve iyiniyetli taciri bile hapis cezasıyla karşı karşıya bırakıyor. Kişileri uzun süre hapiste tutmak; faaliyetlerini, kazanç sağlama ve borçlarını ödeyebilme imkanlarını ortadan kaldırmaktan başka bir işe yaramıyor. Bugün çek, bono (senet) gibi itibarını kaybetmiş bir kıymetli evrak haline geldi. Bankaların sorumlu oldukları tutarlar artırılmadıkça da çekin itibarı sağlanamayacak. Vadeli çek uygulamasına da bir an önce son verilmeli veya Türk Ticaret Kanunundaki gibi vadeye 60 gün sınırı getirilmeli. Karekodlu çek kullanımı zorunlu olmalı.

Dünyada başka bir örneği olmayan karşılıksız çeke hapis cezası uygulaması bir an önce kaldırılmalı ve yaklaşmakta olan dip dalgası şimdiden önlenmeli.

Av.Dr Serkan Ağar

 

KARŞILIKSIZ ÇEKTE DİP DALGASI GELİYOR!” için 2 yorum

  • 16 Mart 2019 tarihinde, saat 10:20
    Permalink

    Rahmi Bey konuştu ama program spikeri izin vermedi ki. Saatlerce konuşulması gereken bir konu. Dünyanın hiç bir ülkesinde olmayan bir uygulama

  • 21 Mart 2019 tarihinde, saat 16:28
    Permalink

    Karşılıksek çek’e verilen ceza, bu memleketin esnafına yapılan en büyük vefasızlıktır!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: