Palandöken’den teklif! Karşılıksız çekin cezası hapis olmamalı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, karşılıksız çek suçunun hapisle cezalandırılmaması gerektiğini belirterek, “Hiç kimse hapisteyken çek borcunu ödeyemez.” ifadesini kullandı.

Çek Borcunu Ödeyemez

Palandöken, yazılı açıklamasında, Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezinin raporuna göre, 2019’da karşılıksız çek adedinin bir önceki yıla göre yüzde 7,9 azalarak 542 bin 133’a, tutarın ise aynı dönemde yüzde 7,2 azalışla 27,3 milyar liraya gerilediğini bildirdi.

Esnafın çek borcundan dolayı hapse girmesinin haksızlık olduğuna işaret eden Palandöken, şunları kaydetti:

 

Çeke Hapis Cezası Kalkmalı

“Esnafımız ekonomik nedenler yüzünden ödeyemediği çek borcundan dolayı hapis cezasıyla karşı karşıya kalmamalı. Çek Kanunu yeniden düzenlenerek hapis cezası kaldırılmalıdır. Çek borcunun hapis cezası verilecek kadar ağır ve yüz kızartıcı bir suç olmadığı artık kabul edilmelidir. Hiç kimse hapisteyken çek borcunu ödeyemez. Bu konuda yapılacak düzenlemeyi çok sayıda esnafımız ve aileleri büyük bir umutla beklemektedir.”

Bankalar Çek Verirken İyi Analiz Etmeli

Karşılıksız çıkan çekler konusunda daha hassas ve sorumlu davranmaları konusunda bankalara da çağrıda bulunan Palandöken, bu çeklerin tüm ticari dengeleri bozduğuna, bankaların çek hesabı açtırmak isteyen müşterilerin sosyal ve ekonomik durumlarını iyi analiz etmeleri gerektiğine dikkati çekti.

Milli Gazete Haberi 14 Şubat 2020

Palandöken’den teklif! Karşılıksız çekin cezası hapis olmamalı” için 2 yorum

  • 16 Şubat 2020 tarihinde, saat 20:07
    Permalink

    bunu sizde bizde çok iyi biliyoruz başkanım ama malesef siyasiler ekonomik suça hapis cezası gibi acımasız bir cezayı uygun görüyorlar

  • 9 Haziran 2020 tarihinde, saat 01:34
    Permalink

    merhaba arkadaşlar bu çek yasası çok uzatıldı zaten çek i yazılan esnaf parası varsa öder yoksa ödeyemez ama benim anlamadıgım bir durum var neden bankaya olan borclular ceza almıyorlar bakın arkadaş lar bu bir gercek hiç kimse kimseden zorla çekle mal almıyor herkes işini saklam etsin versın bu nedr ya çek cezası inanın utanıyorum ecevit çeke ceza yok dedi ve cezayı kaldırdı ama abdullah gül başbakan oldugunda ilk yaptıgı icrat çeke ceza getirdi acaba neden neden neden çünkü onunda fabrikaları varda ondan getirdi ben diyorum ki mal verirken aptal olmasınlar hoşcakalın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: