Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan “Elektronik çek ve bono uygulamasını başlatacağız.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, elektronik çek ve bono uygulamasını başlatacaklarını belirterek, “Çeklerinizi elektronik ortamda alabileceksiniz, verebileceksiniz. Saklama sıkıntınız olmayacak. Güvenilirliği takip edilir olacak.” dedi.

Pekcan, Eskişehir’de bir otelde düzenlenen Bölgesel İstişare Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, ihracattaki destekleri artırdıklarını hatırlatarak, kendilerine destek veren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a teşekkür etti.

Eximbank kaynaklarını artırmaya yönelik girişimlerinin de olduğunu anlatan Pekcan, şöyle konuştu:

“Eximbank’ın verdiği ihracat destekleri 44,2 milyar dolardı. Biz onu 2019’da yüzde 10 artırarak 48,4 milyar dolara çıkarıyoruz. Ticareti kolaylaştırmak için hem iç ticarette hem dış ticarette hem de gümrüklerde dijitalleşmeye çok önem veriyoruz. Ticaretin kolaylaştırılması ana hedeflerimizden birisi. Gümrüklerde çok önemli çalışmalar yaptık. Kapıkule’de biraz kuyruk var. O kuyrukları azaltmak için Bulgaristan makamlarıyla 24 Nisan’da üçüncü toplantıyı yapacağız. Burada Bulgaristan’a ilave iki peron açtırdık. Biz de akaryakıt istasyonlarının sayısını artırıyoruz. Buralarda frigofirik araçlara bir peron ayırdık. Sanal kuyruk projemiz var. Artık gümrük kapılarından randevulu geçiş alabileceksiniz. ‘Şu saatte, şuradan geçmek istiyorum.’ deyip size randevu verecek ve sizin aracınız o perondan o saatte geçecek, programı tanımladığımız zaman. Tarım ürünlerinin sağlıklı ortamlarda depolanabilmesi ve elektronik Borsada işlem görebilmesi için lisanslı depoculuk sistemlerini geliştirdik. Ürün ihtisas borsasını kurduk.”

– Elektronik çek ve bono uygulamasını

Bakan Pekcan, ticari hayatta son zamanlarda çek ve senedin güvenilirliğinin sorgulandığını dile getirdi.

Karekodlu çekin ardından karekodlu senet uygulamasını başlattıklarını anımsatan Pekcan, “Dünyada ilk defa biz yapıyoruz. Elektronik çek ve bono uygulamasını başlatacağız. Çeklerinizi elektronik ortamda alabileceksiniz, verebileceksiniz. Saklama sıkıntınız olmayacak. Güvenilirliği takip edilir olacak. Aldığınız anda bu çeki hangi bankalardan ve hangi şubelerden tahsil edeceğinizi de göreceksiniz. Bu en kısa sürede devreye girecek.” ifadelerini kullandı.

Dünyada e-ticaretin hızla arttığını vurgulayan Pekcan, Türkiye’de yüzde 4 olan e-ticaret oranını yükseltmek istediklerini sözlerine ekledi.

BloombergHT

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan “Elektronik çek ve bono uygulamasını başlatacağız.” için 9 yorum

 • 16 Mart 2019 tarihinde, saat 22:34
  Permalink

  Sayın Bakanım eski çeklerle ilgili mağduriyetlere çözüm getirecek misiniz bir de onu açıklasanız

 • 16 Mart 2019 tarihinde, saat 22:52
  Permalink

  çeke hapis cezası kalkacak mi bakanim aileler ve esnaf perisan durumda

 • 16 Mart 2019 tarihinde, saat 22:53
  Permalink

  5941 sayılı faiz ve tefeci lobisinin kanunu kaldırılmalı sayın bakanım ticaret suç değildir

 • 16 Mart 2019 tarihinde, saat 22:57
  Permalink

  Birde eski çek cezalarına hapisi kaldırsanız insanlar çoluğuna çocuğuna kavuşsa

 • 16 Mart 2019 tarihinde, saat 23:03
  Permalink

  Ben çekten dolayı hapse girersem bu ülkeye devlete katma değer nasıl sağlarım sayın bakanım aile kavramimiz yok olup gidiyor çok mağduruz kazanabildigimiz üç beş lira parayıda borçlarımıza dagitabilmek varken avukatlara vermek zorunda kalıyoruz çeke hapis cezası kalkmalı biz suç işlemedik

 • 16 Mart 2019 tarihinde, saat 23:12
  Permalink

  Lütfen 5941 yasa kalksın aileler perişan duyun artık sesimizi esnaf borçlu suçlu değil esnafa hapis zulüm

 • 16 Mart 2019 tarihinde, saat 23:45
  Permalink

  Elektronik Çek ile aslında hapse girmemek adına Tefecilerin eline düşen esnafın derdine çare olmak hedeflenmeli. Çek neden ve niçin kime kesilmiş devletimiz tarafından takip edilebilmeli. Diğer taraftan limitli Çek uygulaması ile de çeklerin banka teminat ve limitinde kullanılması sağlanmalı. Zira ödenmeyen her çekin arkasında tahsil edilemeyen başka bir alacak var.

 • 16 Mart 2019 tarihinde, saat 23:54
  Permalink

  Önce Çek yasası değişmeli ve Adli Para ve Hapis Cezaları kaldırılarak , Çekin daha muteber bir ticaret aracı olması sağlanmalı.

 • 16 Mart 2019 tarihinde, saat 23:59
  Permalink

  Bu ülkede 10 sene de bir buyük kıriz olur. Ama hep kobiler ve küçük
  Esnaf etkilenir. Bugün artık %85 firmalar etkilendi, konkordato ilan etti
  Edemeyenler maalesef bizim gibi zor durumda.Çek yasası zulmüne dayanamıyoruz yuvalar yıkılıyor…ÇekeHapisCezasıKalksın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: